Pages

петък, 25 юли 2014 г.

Япония смята да строи велика бетонна стена

Япония планира да вдигне 370 бетонни плочи по крайбрежните ивици на префектурите Фукушима, Мияги и Ивате. „Великата стена“, както я наричат проектантите, има за цел да защити жителите от цунами.

Припомням, че първата стана известна по света през 2011 със злополучното земетресение от 9 по Рихтер и последвалата авария атомната централа, а за реалните щети и до днес се премълчават. Властите планират да вложат 8,7 милиарда долара в укрепителния бетонен проект.

Въпреки големите очаквания на чиновниците от страната на изгряващото слънце, все повече критици са уверени, че добрите намерения само ще глътнат парите на данъкоплатеца- без никакъв резултат.

Повечето учени са убедени, че по-ефективна ще бъде системата за ранно предупреждение от цунами. Не така обаче смятат жителите, които в многобройните анкети след катастрофата преди три години, заявяват, че се чувстват несигурни и с мисълта, че всеки един миг може да бъдат отново сполетени от природна стихия.

При аварията в атомната централа във Фукушима жителите на град Намие са били сред радиоактивно облъчените. Днес те се чувстват изоставени от властите и сами следят за прояви на лъчева болест.

Засега не са правени масови изследвания, но виждам връзка между атомната авария и заболяванията от рак, подчертава пред Дойче веле общинският лекар в Намие д-р Шунджи Секине, който до пенсионирането си е работил в университетската клиника на Фукушима като специалист по ракови заболявания на щитовидната жлеза и гърдата. По официални данни, с които той разполагал, сред прегледаните близо четвърт милион деца и тийнейджъри от началото на февруари са били открити 33 случаи на ракови заболявания, т.е. ставало дума за заболеваемост от 13 на 100 000 души. Това би означавало близо четири пъти по-висока честота на раковите заболявания от средното за всички възрастови групи в света.


Въпреки това правителството на префектурата Фукушима не желаело да публикува подробни данни за раковите заболявания. Запитвания на медика за местата, където са живели преди болните деца, или за нивата на облъчване оставали без отговор - под претекст, че не е допустимо да се разгласяват лични данни. 


Водещият японски експерт по заболявания на щитовидната жлеза Шуничи Ямашита, който съветва и местното правителство, заявил пред авторитетната германска медия, че още е твърде рано да се правят някакви заключения. Трябвало да се изчакат резултатите от допълнителни проучвания.