Pages

неделя, 29 октомври 2017 г.

БЕХ с доклад за "Белене" до десетина дни


Окончателният доклад на Българската академия на науките трябва да излезе до десетина дни. Учените извършвали финални редакции по текстовете за енергийната стратегия и в частност за бъдещето на АЕЦ Белене, разкри в предаването" Беновска пита
по Канал 3
председателят на Академията Юлиан Ревалски.  Какво точно обаче е написано може и да не стане ясно, тъй като имало клауза за конфиденциалност. 


 Обществеността може да разбере какво мислят учените, само след разрешение за огласяване от възложителя Български енергиен холдинг, обясни академикът. „Това, което мога да кажа, без да наруша договора с възложителя”, е че сме разгледали различни сценарии – от силно песимистичен до умерено-оптимистичен. Всички параметри са съгласувани с БЕХ. Направен е математико-икономически модел, който разиграва всички варианти. Мога да ви уверя, че ще си кажем истината, такава каквато е – като учени. След това, правителството ще си вземе решението”, отбеляза Ревалски.  По време на анализа е взето и под внимание ситуацията в региона, както и развитието на газовите връзки и мощности със съседните страни.

Стратегията за развитието на енергетиката, която е с обхват до 2030 година трябваше да излезе на бял свят в края на септември. От Министерството на енергетиката са получили междинен чернови вариант, но така и не бе оповестено какво се предлага по сагата за втората атомна централа. 
Мистериозно фотокопие обаче циркулира във Фейсбук и предизвика остри реакции от страна на специалисти и гилдия. Дали това е автентично, ще разберем едва, когато БЕХ публикува документа. 

Иначе, позицията на енергийното министерство е ясно от много отдавна - ще се чака доклада на БАН и тепърва ще се мисли какво ще се прави с натрупаното оборудване, което, между другото, ще глътне още близо четвърт милион лева за изграждане на временни навеси. От отчета на ресорния министър Теменужка Петкова пред депутатите става ясно, че тепърва ще се прави обществена поръчка за изграждането на временните конструкции, които ще пазят на сухо съоръженията за над един милиард лева.