Pages

вторник, 31 декември 2019 г.

Музиката е планета! Все повече хора се обръщат към корените си

Фолклорът съвместно с електронната музика е световна тенденция. България не отстъпва от това. Все повече млади хора се обръщат към корените си, търсейки своята идентичност. Това е много хубаво, защото всеки народ може да се отличи от тълпата, заяви в интервю за БГНЕС музикантът Иван Шопов.
„Интернет, колкото и да ни дава, прави по някакъв начин цялата информация абсолютно еднаква за всички. Точно това е провокацията – хората да потънат във фолклора и да се отличат от останалите”, коментира електронният артист.
В България тоталният хит, който преди години проби, докосна младите, взриви дискотеки, радиа и музикални телевизии, беше електронният вариант на „Притури са планината” и Стефка Съботинова.

“Според мен, българският фолклор дава едно огромно пространство, кара слушателя да изпада в неповторим транс, защото не знае откъде идва гласът. Много често хората, слушайки фолклора ни, не могат да разпознаят дали са думи, имат ли смисъл или са отделни фрази. Електронната музика има подобно свойство – с малко елементи може да се постигне космически висоти”, отбелязва музикантът.
В личен план Иван казва, че 2019 година е била успешна за него. През 2020 предстои да издаде албум с Мария Каракушева, работи и по нов албум заедно с групата smallman, където смесват фолклор с рок и електронен звук.
“2020 година ще бъде много шарена, ще дам на моите слушатели много различни нюанси. Отделно имам няколко електронни албума, които смятам да издам. И така, едно непрестанно приключение със смесване на различни посоки. За мен музиката е една планета, не мога да отрежа един континент и да го извадя от смисъла”, казва още Иван Шопов. /БГНЕС

вторник, 19 февруари 2019 г.

Защо не сложих своето цвете пред паметника на Левски?



Снимка: Wikimedia
Сигурността е нещо добро. Столична община обаче се престара и превърна паметника на Васил Левски в демилитаризирана зона.\
Няколко контролни пункта, десетки полицаи край тях, опашки от чакащи да се поклонят пред бюста на Дякона, някои от тях изнервени от чакането, което продължаваше по 10-15 минути.
Проверяваше се всичко – чанти, телефони, всеки джоб и съдържание. Улицата се беше превърнала като зона сякаш влизаш в Министерски съвет и Народното събрание.
Проверките не подминаваха дори най-невръстните деца, които едва ли биха застрашили живота и здравето на държавния глава, патриарха и власт имащите. Не бяха пощадени дори и цветята, които също по надлежния ред минаваха през проверката и панерките на металните машини.
Много от посетителите просто решиха да преглътнат обидата от проверките и решиха, че ще отдадат своята почит утре, когато няма суматоха, няма камери и притеснения.