Pages

събота, 15 януари 2022 г.

Плащаш колкото хвърляш като политика за боклука в Белгия

Всяка година когато дойде да се плащат данъците у нас настъпва вой по отношение на такса „Смет“. Същото нещо можем да кажем и за българските общини когато започнат да правят своите бюджети и се заговори за нарасналите финансови нужди по отношение на сметоизвозването. Всеки един от нас си казва аз не изхвърлям толкова боклук, а плащам такава висока сума. Или пък на вилата ходя веднъж на три месеца, а сметката ми е колосална. Не е справедливо?

За да нямат тези проблеми със справедливото изхвърляне, белгийските власти например са решили, че няма да въвеждат конкретна такса за смет, а на базата на реално изхвърлените отпадъци от домакинствата. Как става това?

В големите хипермаркети на “Карфур“ са изградени специални щандове за разноцветни торбички. Правя една скоба и уточнявам, че в провинция Лимбург например от тази година  пластмасови, картонени и кутии от кенчета се сортират в сини чували, общ боклук – в черни или сиви според решението на властите. До преди година кутиите от кен и от полуфабирикати се сортираха в розови чували.  

Но след направени инвестиции и модернизация на сепариращата система, местният комунален оператор обедини сметоизвозването. Отделно в зелени контейнери на колела, каквито има и в България, се сортират биоразградими торбички с хранителни отпадъци, трева, листа и градинска тор. Идеята да сортират все повече и повече довежда до практиката и за разделно събиране на текстил. Всеки, който има непотребни гуменки, дрехи, якета и ризи, след предварително изпиране, се подреждат в съответния оранжев чувал. Тази практика е нова и улеснява домакинствата да не ходят до контейнерите за текстил, всеки от които са разположени на разстояние от 2-3 преки в квартала.

След направеното леко разяснение идва идеята за справедливото изхвърляне на отпадъци. Колкото повече изхвърляш, толкова повече чували ще купуваш и толкова повече средства ще влизат през магазините в общинската хазна. И дори да не ти минава през ума, че можеш да метнеш боклук извън тези чували. Просто няма да ти го вземат, а може и да получиш солидна глоба от местната администрация. Впрочем същото се отнася и за неправилно сортиран боклук. В Льовен например комуналната фирма е изключително прецизна и ако забележи, че има нередност – не взима боклука и поставя предупредителен червен стикер на чувала. При повторно нарушение глобата ти е в кърпа вързана, дори домакинството може да бъде изправено пред първоинстанционен съд за нарушаване на обществения ред.

И когато говорим за правила за сметосъбиране всяка община си изготвя годишен календар за дните. Той се разпраща до всяко едно домакинство. Дигитализацията също е навлязла и календара може да се изтегли под формата на app. приложение, което напомня. И ще там за пример отново Льовен където нямаш право да извадиш чувалите когато ти хрумне, а може след 18:00 часа в деня преди сметоизвозването.  

С мисъл за екологията и инвестиции

От 1 януари 2022 събирането на отпадъци от врата до врата ще бъде по-ефективно и екологично в 33 общини на провинция Лимбург благодарение на иновативен подход, разработен от регионалния оператор Optimo. Отпадъците ще се събират през 2 седмици от един камион, което от курсовете намалява емисиите на прахови частици и CO2 в атмосферата с не по-малко от 40%. Друг оператор в региона Бионерга обяви, че инвестира 30 милиона евро в политики за сортиране и рециклиране на отпадъци и изграждане на нови сортиращи инсталации.

Комуналната компания за региона на Брюж пък казва, че е предвидила 20 милиона евро за разширяване на топлопреносната прежа. „Произвеждайки електричество от изгорени отпадъци, ние спестяваме изкопаеми горива. По този начин намаляваме и емисиите на CO2. Вече емитираме с 10 000 тона CO2 по-малко годишно, похвалиха се пред фламандската телевизия VRT от ръководството.

Местният оператор е изгорил 6,5 милиона тона отпадъци миналата година. Според директорът Ян Герерт Герерт, те са първата междуобщинска компания за отпадъци в Западна Фландрия, която успява да събере това количество. Отнело им много работа и постоянство в продължение на 40 години.