Pages

понеделник, 13 юни 2022 г.

Акведуктът в Сеговия - едно от бижутата на ЮНЕСКО

Акведуктът в испанския град Сеговия е съоръжение, което се предполага, че построено през първи век от н.е. и осигурява вода на населението почти до средата на 19 век. Точната дата и до днес спорна за науката, тъй като липсва четливи надписи. Някога е имало бронзови букви, от които са останали отделни фрагментирани котви.

В края на 20 век унгарският историк Геза Алфьолди успява да разчете част от плака, която дава малко повече светлина за „раждането“ на световноизвестния обект. Ученият изучава котвите, които държали липсващите букви. Стига до извода, че поръчител е император Домитиан и най-вероятно е завършен през 98 година сл.н.е.  

В други археологически изследвания обаче се смята, че обектът е пуснат в експлоатация малко по-късно - между 112 и 117 г. сл. Хр. по време на управлението на императорите Нерва и Траян.


Замисълът на аквeдукта е да пренася водя по 16 километров участък от река Фира до самия град. Изграден от 24 000 блока без използването на хоросан. Дължината му е 728 метра, има 165 арки с височина над 9 метра. 





В рамките на оградения град е имало отделителна система с канали, които могат да се видят и днес в подножието на стария град, непосредствено на основния булевард на днешния Сеговия.


Едно от най-добре запазените инженерни постижения, дело на римските инженери. Обектът повече от три десетилетия е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.