Pages

неделя, 28 август 2022 г.

Белгийски компании затварят, хиляди служители на Борсата

Няколко компании в Белгия са принудени да затворят производствените си мощности заради високите цени на енергията. А това значи хиляди служители временно да са без работа и да отидат на Борсата.

Производителят на неръждаема стомана Aperam спира производствената си база в Генк, докато производителят на торове Yara и на подови настилки Beaulieu също свиват операциите, съобщават The Brussels Times и De Standaard.

От Aperam обявиха, че не са възобновили производството след лятната ваканция. 1250 служители на най-големия им обект в Генк са временно безработни. Друга база - близо до Шарлероа също е частично затворена.

Yara също обяви, че ще затвори обекта си в Тертр във Валония от 15 септември. Вече не е финансово жизнеспособно да се направи тор в Европа, като се има предвид, че природният газ е от ключово значение за процеса.

Beaulieu International Group обяви, че премества предприятие за прежда от Комен, Валония в Северна Франция, тъй като там eнергийните ставки са по-ниски.

Директорът на организацията на защита на енергоинтензивните компании - Febeliec Питър Клаес се опасява, че Aperam и Yara няма да бъдат единствените, които ще трябва да преразгледат производствените си политики, защото вече няма да могат да се конкурират на международните пазари. Цената на газа в Белгия сега е десет пъти по-висока, отколкото в САЩ.

"Високите разходи за енергия поетапно ще засегнат цялата индустрия като негативният ефект ще се пренесе и върху заетостта. За някои компании дори стана по-печелившо да продават резервирания вече газ, отколкото да го използват за производство", смята Клаерс

Мениджърът се надява, че белгийското правителство временно ще коригира ценовия механизъм за електроенергия и че токът, генериран от скъпи газови електроцентрали, вече няма да определя крайната цена. Това обаче трябва да се направи на европейско равнище и изисква значителни изследвания и анализи.