Франция, Испания и Португалия се договориха за изграждането на нов подводен тръбопровод BarMar. По този повод е планирано през декември пътуване на френския президент Емануел Макрон до Мадрид, пише специализираното белгийско издание Businessam.be.
Тръбата ще доставя газ от Барселона през Средиземно море до Марсилия. По този начин Иберийският полуостров ще продава енергия на Европа. Създава се възможност излишните количества втечнен припроден газ да се доставят на Франция или други европейски страни, допълват Euronews, Euroactiv и Reuters.
Договорката беше обявена в четвъртък от испанския премиер Педро Санчес, френския президент Еманюел Макрон и португалския премиер Антонио Коста, преди срещата на върха на ЕС в Брюксел.
"Това е много добра новина за Европа", каза Санчес пред репортери, преди да се отправи към срещата.
"Целта е да бъдем по-добре свързани с останалата част от континента. За изграждането на BarMar ще се възползваме от европейско финансиране, допълва Макрон.
Германското правителство на канцлера Олаф Шолц, който се стреми да замени руския газ, също настоява за завършването на газопровода. Сделката от четвъртък слага край на продължилото месеци напрежение.
В разпространено изявление се казва още, че споразумението е важна стъпка в мисията на Европа за поддържане на единството и дългосрочна визия в борбата с изменението на климата.
Изграждането означава, че се изостая един друг дългогодишен проект, потвърдиха лидерите. 226-километровият газопровод трябваше да свърже газовата мрежа на Испания с тази на Франция като премине през Пиренеите до Южна Франция. MidCat е в застой от 2019 г., когато независим доклад поставя под съмнение цената и рентабилността на тръбопровода.
Мадрид настояваше тръбопроводът да минава през Пиренеите,
което не допадаше на Париж. Отделно френският президент Еманюел Макрон
многократно е заявявал, че страната му не се нуждае от допълнителен
тръбопровод, тъй като и съществуващите две връзки между двете страни работи само на
55% от пълния капацитет.
Финансовата страна на проекта също беше разделителна линия.
Испанците твърдяха, че проектът може да бъде построен за 375 милиона евро до
края на 2023 г., докато техните партньори от френска страна смятат, че той ще глътне много повече пари - около 3
милиарда евро, а и срокът е нереалистичен.
След избухването на енергийната криза в Европа, събитията около нередовните доставки Русия, нещата придобиха драматичен обрат и Европа беше принудена да търси други пазари. Това сложи и край на дългогодишния спор между Франция и Испания. Двете страни обърнаха плочата и започнаха да говорят за тръбопровода като важен проект, който ще балансира газовите нужди на Европа.