Pages

неделя, 11 декември 2022 г.

Белгийски министър заговори за обща АЕЦ с Нидерландия

Нидерландия обяви намерението си да изгражда две нови атомни централи. До 2024 година ще бъде направен ОВОС и потърсено международно финансиране, а самото строителсто през 2028. Не закъсня и реакцията от страна на Белгия.

В момент, в който правителството на Александър де Кро, води на този етап безуспешни преговори с оператора  Engie за удължаване живота на реакторите Doel и Tihange, новината за нова нидерландска ядрена мощност идва като свеж полъх в търсенето на бъдеща енергийна стабилност. Фламандският министър на околната среда Зухар Демил (N-VA) запретна ръкави и моментално потърси своя нидерландски колега за сътрудничество.

Ситуацията с енергията, според Демил, е такава, че страната е "принудена да залага на няколко коня“, за да увеличи енергийните си доставки в бъдеще и да намали зависимостта си от въглищата. "Заедно с нашите нидерландски колеги искаме да започнем дългосрочен разговор, в който фламандско-нидерландско сътрудничество или съвместна инвестиция в изграждането на нови атомни електроцентрали в Нидерландия е една от възможностите за мен“, аргументира се тя.

Според информацията на Хага до 2035 година трябва да бъдат изградени две АЕЦ, едната от които е в Борсел. Според Демир това е прекрасно място за съвместно сътрудничество, тъй като е в непосредствена близост до фламандската граница.

Тази инициатива обаче никак не се хареса на някои политици, сред които и коалиционният партньор CD&V, според който не е разумна идея да се вливат белгийски пари в „нидерландски централи от старо поколение“. Според председателят на партията Сами Махди по-разумно е инвестициите  да се съсредоточат в самата Белгия, в научноизследователска и развойна дейност на атомни електроцентрали от последно поколение - т.нар. SMR. "Нека го използваме (ресурса, бел. авт.), за да имаме малки модулни атомни електроцентрали от най-ново поколение в нашата страна до 2045 г. А до тогава да използваме сегашните си атомни електроцентрали колкото е възможно повече, за да гарантираме, че светлините ще останат включени.“

Фламандският министър никак не очарова с намерението си и другия коалиционен партньор Open Vld. Според лидера на фламандската фракция Вилем-Фредерик Шилц, атомната енергетика не е от компетенцията на Демир. 

Опозиционната партия "Зелените" (Groen) също отхвърля предложението. "Очевидно има допълнителни фламандски пари за енергийни инвестиции. Вложете ги в изолация на сгради и слънчеви панели на всички покриви ...", коментира председателят  Жереми Ванеекхут (Jeremie Vaneeckhout).

ПРОЕКТЪТ КЪМ КОЙТО СЕ ЦЕЛИ БЕЛГИЯ

Проектът за новите атомни мощности, с обща мощност от 1600 мегавата, беше включен в коалиционното споразумение на нидерландското правителството през декември 2021 г. Освен в Борселе, близо до белгийската граница се обсъждат още два варианта -  Маасвлакте (Ротердам) и Грьонинген.  

Фаворитът на правителството обаче е Борселе, защото имало достатъчно място за разполагането на повече реактори. Освен това, като действаща и в момента централа има готова инфраструктура и експерти на терен. Нейният живот също предстои да бъде удължен и след 2033 г.

Дали Борселе е крайният вариант – решението ще бъде взето едва след обществено допитване до местното население. Според ресорния министър на климата и енергетиката Роб Джетън, хората са положително настроени към проекта, защото с него се осигурява допълнителна заетост и се привличат потенциални инвеститори от други индустрии.  

Борселе, въпреки че е свикнал с атомната електроцентрала, сред местните има и такива, които не са доволни от намерението на правителството.

Нидерландското правителство заявява в прессъобщение, че реакторите от поколение III+ вече са пуснати в експлоатация по света, сред които Китай, Япония, Южна Корея, Обединените арабски емирства и САЩ. Но в Европа изграждането не върви гладко. И във Франция, и във Финландия възникнаха различни проблеми, които доведоха до огромни закъснения в строителството и струваха с няколко милиарда повече от планираното. 

Следователно въпросът е дали Нидерландия ще успее да изгради две централи от трето поколение след десет години. Самото решение пък няма да бъде взето до края на 2024 г., а централите трябва да заработят през 2035 г.). 

"Плановете са напълно реалистични", коментира за VRT Люк Пауълс, енергиен експерт. Той посочва като пример китайците където аналогична АЕЦ е изградена за 7 години „Реактори от трето поколение има различни модели и изглежда, че Нидерландия ще избере различен модел от Франция и Финландия, прогнозира експертът. 

ФИНАНСИРАНЕ

За да започне подготовката, Хага заделя 5 милиарда евро на масата. Но за самото строителство ще са необходими още повече пари. Правителството се надява да успее да се обърне към компании, които имат интерес да експлоатират такава нова атомна електроцентрала, коментира специализираният сайт nucleairforum.be.

СОЦИАЛНА РЕАКЦИЯ

В Нидерландия, както и в Белгия, има широка социална подкрепа за ядрената енергетика. И то както за съществуващата, така и за новата инфраструктура. Войната в Украйна и последвалото увеличение на цените на газа и въглищата допълнително увеличиха подкрепата за ядрената енергия.

В Нидерландия емисиите на CO2 от производството на електроенергия са много по-високи, отколкото в Белгия. Това е така, защото страната има по-малко атомни електроцентрали от южните съседи и следователно е по-зависима от изкопаема енергия като газ и въглища. С неотдавнашното решение на правителството на Марк Рюте иска да се съсредоточи повече върху ядрената енергия, да намали въздействието на CO2 от производството на електроенергия и да постигне по-добре целите си в областта на климата, коментира още сайтът.