Pages

сряда, 28 декември 2022 г.

Зелената сделка, инфраструктурата и колата на бъдещето

Изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда са заплаха за самото съществуване на света. За да преодолее тези предизвикателства, Европейският Парламент и Съвета в края на октомври 2022 постигат споразумение, известно като Зелената сделка ( Зелен пакт, Green deal), което трябва да направи Европа климатично неутрална.

Европейската комисия приветства споразумението, което гарантира, че всички нови автомобили и микробуси, регистрирани в Европа, ще бъдат с нулеви емисии до 2035 г. Като междинна стъпка – до 2030 г., новите стандарти за CO2 ще изискват средните емисии на нови автомобили да намалеят с 55%, а за новите микробуси с 50%. Крайната цел е Европа да се превърне в климатично неутрален континент до 2050.

Зарядни станции. Снимка: Личен архив

"Споразумението изпраща силен сигнал към промишлеността и потребителите: Европа прегръща преминаването към мобилност с нулеви емисии. Европейските производители на автомобили вече доказват, че са готови да се активизират, като на пазара излизат все по-големи и все по-достъпни електрически автомобили. Скоростта, с която се случи тази промяна през последните няколко години, е забележителна“, коментира изпълнителният заместник-председател за Европейския зелен пакт Франс Тимерманс.

Комисията поема ангажимент да мобилизира поне 1 трилион евро устойчиви инвестиции през следващото десетилетие, за да бъдат постигнати целите, определени в рамките на Европейския зелен пакт. За зелени инвестиции са отделени 30 % от многогодишния бюджет на ЕС (2021—2028 г.) и от инструмента NextGenerationEU за възстановяване от пандемията от COVID-19.

Държавите-членки трябва да отделят най-малко 37 % от финансирането, което получават по Механизма за възстановяване и устойчивост на обща стойност 672,5 милиарда евро за инвестиции и реформи в подкрепа на целите в областта на климата. Комисията възнамерява да набере от името на ЕС 30 % от средствата по NextGenerationEU чрез емитиране на екосъобразни облигации, се казва в официално съобщение на ЕК.

Все по-засилено се налага схващането, че електромобилът е колата на бъдещето. По прогнози на Bloomberg търсенето на електрически автомобили ще се увеличи в световен мащаб от 10 милиона през 2020 г. до над 100 милиона през 2030. Тази нарастваща тенденция ясно се вижда и от обобщени данни на European Environment Agency (ЕЕА) от октомври тази година, според които през 2021 г. се наблюдава значително увеличение на навлизането на електрически автомобили и микробуси в ЕС-27. Регистрациите на електрически автомобили за годината са близо 1 729 000, спрямо 1 061 000 през 2020 г. Това представлява увеличение от 10,7% на 17,8% в дела на общите регистрации на нови автомобили само за 1 година. Навлизането на електрически микробуси също се е увеличило от 2,1% от общите нови регистрации през 2020 г. до 3,1% година по-късно.

Таблица, ЕЕА: Нови регистрации на електрически автомобили, ЕС-27

През 2021 г. делът на електрическите превозни средства в националните регистрации на нови автомобили се е увеличил във всички страни (ЕС-27, Исландия, Норвегия) в сравнение с 2020 г. Най-високите дялове са установени в Норвегия (86%), Исландия (64%), Швеция (46%) и Дания (35%). В топ 10 се нареждат още Нидерландия, Германия, Швейцария и Люксембург.

Прави впечатление, че „сърцето на Европа“ – Белгия далеч изостава в класацията в сравнение с нейната северна съседка Нидерландия.

Водещите страни в електрическата мобилност предложиха през годините финансови стимули като данъчни облекчения и изключения за електрически превозни средства, предназначени да стимулират по-широкото навлизане на тези превозни средства. Все повече страни увеличават броя на стимулите за електрическа мобилност. В тази връзка специализираният белгийски сайт gocar.be коментира, че енергийната сделка е нещо добро за климата, защото чрез намаляване на използването на изкопаеми горива в полза на зелената електроенергия. Този преход обаче не става с едно щракване с пръст и са необходими много инфраструктурни дейности и още много работа за вършене.



Графика: Statbel.be

 

Според статистическата служба на Белгия - Statbel броят на изцяло електрическите леки автомобили се е увеличил със 75% (71 651) само за периода 2021-2022. Очакванията са, че до 2030 техния брой ще стане около 2 милиона.


Че имат дълъг път да извървят, за да отговорят на електромобилния бум, осъзнават и местните власти, които показват ясно, че не бива повече да се чака и е необходимо в спешен порядък да се работи върху инфраструктурата.

Зарядна станция: Личен архив

През следващите две години само във фламандската част на Белгия ще бъдат инсталирани близо 11 000 зарядни точки. Така общият брой ще наброява около 27000, обеща ресорният министър на мобилността и благоустройството Лидия Пийтърс, цитирана от вестник HLN. Плановете са до 2025 година устройствата да достигнат 35 000 точки

Интересът към зарядната инфраструктура е огромен. На организирана през лятото среща са представени проекти от компании, бензиностанции и вериги хипермаркети, които виждат нова ниша за разширяване на своите бизнеси.

Мрежовият оператор във Фландрия Fluvius запретва усилено ръкави, за да отговори на очертаващия се бум. Инвестиционната му програма предвижда допълнителни инвестиции за 4 милиарда евро в електрическата мрежа на през следващите 10 години, за да издържи на нарастващия брой станции по улиците и домовете. Разбира се, тези допълнителни инвестиции се прехвърлят на крайния потребител, който вероятно ще трябва да плаща допълнителни 25 евро годишно по фактурата си през следващите.

Административна сграда на Fluvius. Личен архив

НОВИ ИГРАЧИ

В сектора със зелена енергия навлизат нови играчи – търговците на дребно. Очаква се да въведат както безплатно бързо зареждане срещу покупка, така и да инвестират сериозно в услугата срещу заплащане на паркингите.

Веригата Delhaize планира 2023 г. да изгради 1750 зарядни точки. Впоследствие да направи денонощно отворени паркингите пред магазините за платено зареждане чрез предварителна заявка. Сред станциите ще има и такива за бързо зареждане. Всяка станция ще е с капацитет от 150 kW при постоянен ток или 75 kW, ако е заета от две превозни средства. В момента зарядните точки предлагат мощност от 22 kW с променлив ток. За изпълнението на проекта Delhaize ще се обърне към френската компания Electra. Инвестицията ще възлезе на 100 милиона евро. Все още не са съобщени цените на тарифите, но дистрибуторът уверява, че те ще бъдат в съответствие с пазара.

Магазин на Delhaize. Личен архив 

Photo:delhaize.be


Друга верига магазини -  Colruyt също е с план за поставяне на 1000 зарядни станции до края на 2023 г. И Lidl гледа в същата посока и ще положи усилия за 120 точки пред паркингите на магазините си. В момента те са безплатни и доставят мощност до 25 kW. Веригите Brico и Gamma пък са се обърнали към Shell за инсталирането на зарядни станции.

Фактът, че от 2029 г. няма да бъдат регистрирани нови автомобили с двигател с вътрешно горене, несъмнено ще даде допълнителен тласък на електрификацията на автопарка ни през следващите години, убеден е Йохен Де Смет от EV Belgium - секторната федерация за електрическа мобилност. За да се улесни тази еволюция, е необходима допълнителна инфраструктура за зареждане. В допълнение към обществените точки за зареждане, броят на съоръженията за зареждане у дома също ще се разшири значително, прогнозира той.

СТИМУЛИ

Данъчните стимули във фламандската част на страната и френскоговорящата Валония са различни. Във Фландрия електрическите превозни средства и плъг-ин хибридите са освободени от регистрационната такса. Освен това шофьорите с електрически автомобили, които отделят по-малко от 50 грама CO2 / км, не трябва да плащат данък върху собствеността. В Брюксел и Валония регистрационната такса е много по-евтина. Собствениците плащат само минималната такса от 61,40 евро. Освен това притежаването на електрически автомобили води до ниска такса на годишния данък върху собствеността. Вместо 1.900 евро, собствениците плащат само 83.56 евро.

Много от компаниите предлагат като фирмени коли на служителите си електромобили. В тази връзка сайтът  Independer.be пише, че независимо дали сте собственик на жилището или наемател можете да поставите зарядна точка в дома си, но за ваша сметка. Инсталирането на станция струва средно около 2000 евро. При договорка с работодателя сумата може да се поеме частично от фирмения бюджет. Освен това всяко частно лице, което инвестира в зарядна станция за може да получи данъчна отстъпка в годишната си декларация.

Ако говорим за най-добри екобонуси в целия блок, Румъния е шампион. „Най-евтиният модел EV в страната е на цена над 30 000 евро, което е тежък разход на пазар, където всяка година се регистрират четири пъти повече автомобили втора употреба, отколкото нови. 

По същия начин средната цена на електрическите превозни средства в България е между 50% и 75% по-висока от алтернативата на изкопаемите горива в същия клас, като цената се увеличава, ако клиентът избере по-голяма батерия с по-голям пробег. За да стимулира този зараждащ се пазар, българското правителство отмени данъците за електрическите автомобили. Това обаче спестява на собствениците само около 75 евро годишно, което прави малко, за да направи електромобилите по-привлекателни предвид високите цени на превозните средства (въпреки че, като допълнителна придобивка, водачите на електрически превозни средства също могат да паркират безплатно в центъра на града). Сред българската общественост общото усещане е, че няма достатъчно стимули за преминаване към електричество предвид възприеманите неудобства на електромобилите в сравнение с превозните средства с двигатели с вътрешно горене, коментира още темата Еuractiv.