Pages

сряда, 4 януари 2023 г.

Над 9000 фирми обявиха фалит в Белгия

 

9823 фирми са обявили фалит през миналата година в Белгия. Това е ръст от 42% спрямо 2021 година и сравнително по-малко спрямо периода на пандемията. Това показва доклад на консултантската компания Graydon за състоянието на белгийския пазар след сътресенията заради войната в Украйна.

Годишният преглед показва, че се наблюдават изключително големи различия в отделните региони по отношение на фалитите. В провинция Антверпен 232 компании са били обявени в несъстоятелност миналата година. Фламандски Брабант чупи рекорд спрямо 2019 г. (709) със 750 фалита. В Брюксел и Валония също е отчетена възходяща тенденция, но тя е по-слабо изразена.

През 2022 г. сред най-засегнатите са новосформираните компании, които са имали дейност в рамките на 5 години. Те представляват 38% от всички фалити. "Това е поразително, защото през последните години наблюдаваме обратна тенденция. Във Фландрия например близо 42% от новите компании до 5 години са фалирали, обобщава Graydon. Най-засегнатите сектори са хотелиерството и строителството

В строителния сектор 2023 фирми са обявени в несъстоятелност, което е ръст от близо 41 процента. В хотелиерството 1619 компании са излезли с решение да обявят фалит, което е с 56% повече в сравнение с 2021 г.  В транспортният сектор 566 компании са фалирали, пише в. HLN.

НАМАЛЕНИ МОЩНОСТИ

Няколко компании временно бяха принудени да затворят производствените си мощности заради високите цени на енергията, изпратиха хиляди служители временно на борсата за безработни и по този начин се спасиха от фалит. Сред тях бяха производителят на неръждаема стомана Aperam на торове Yara и на подови настилки Beaulieu, съобщиха през миналото лято The Brussels Times и De Standaard.

Прав се оказа директорът на организацията на защита на енергоинтензивните компании - Febeliec Питър Клаес, че Aperam и Yara няма да бъдат единствените, които ще трябва да преразгледат производствените си политики, защото вече няма да могат да се конкурират на международните пазари.

 ВРЕМЕННА БЕЗРАБОТИЦА

За да помогне на фирмите и да намали очертавация се бум на фалити, белгийското правителство спешно въведе нова система за временна безработицаОбезщетението от Борсата за работниците възлиза на 70% от месечната работна заплата плюс процентна добавка от работодателя.