Pages

неделя, 19 февруари 2023 г.

Китай строи ядрен отоплителен тръбопровод на дълги разстояния

Китайската провинция Шандум започна строеж на 23-километров тръбопровод за пренасяне на топлина, генерирана от ядрената енергия до жилищни райони, пише World-Nuclear-NewsНачалото на строителните дейности бяха дадени с официална церемония в началото на месеца. Тръбата ще свързва градовете Янтай и  Вейхай.

Газопроводът на дълги разстояния ще има годишен отоплителен капацитет, който може да достигне 9,7 милиона гигаджаула и ще покрива нуждите на 1 милион жители. Това ще замени потреблението на около 900 000 тона въглища и ще намали емисиите на въглероден диоксид с 1,65 милиона тона. Предвижда се проектът да бъде пуснат в експлоатация преди края на 2023 г.

Заводът в Хайянг официално започна да осигурява районна топлина на околността през ноември 2020 г. Първият търговски проект за ядрено отопление в страната беше завършен предишната зима като осигури топлина на 700 000 квадратни метра жилища, включително общежитието на централата и някои местни жители. По-рано през 2020 г. проектът започна да осигурява отопление на целия град Хайянг. Близо два милиона долара инвестиция е струвало на компанията.

Подобен пилотен проект за централно отопление от атомната електроцентрала Циншан е пуснат в експлоатация през декември 2021 г. Проектът е разделен на три фази. Първоначалната фаза сега осигурява централно отопление, генерирано от ядрена енергия на 460 000 квадратни метра настаняване в три жилищни района и 5000 квадратни метра апартаменти за близо 4000 жители на окръг Хайян. Общата цел на проекта е до 4 г. да има площ за ядрено отопление от 2025 милиона квадратни метра, обхващаща основната градска зона на окръг Хайян и цялата област на град Шупу.

След японското цунами през 2011 г. и последвалите сривове в атомната електроцентрала във Фукушима, ядрената енергия разви лош имидж в световен мащаб. Но през последните години настроенията се обърнаха. Все повече и повече страни, дори Япония, се обърнаха и сега се разширяват или планират да разширят основния си флот.

Сред европейските страни, които отново усилено поглеждат и инвестират в атомната енергия, е Белгия. След като беше постигнато принципно споразумение с оператора Engie за удължаване живота на двата най-нови ядрени реактора Doel 4 и Tihange 3, правителството смята да удължи живота на още нощности.