Pages

събота, 8 април 2023 г.

Германски порт се превръща в зелен център за водород и амоняк

Германско дълбоководно пристанище ще бъде превърнато през следващите години в зелен център за водород и амоняк, съобщиха белгийските икономически медии. Няколко енергийни компании са готови да инвестират съвместно във Вилхелмсхафен (Северна Германия) над 5 милиарда евро в проекта, който има за цел да направи Германия още по-независима по-малко от руския газ.

Picture: Wilhelmshaven.de

След избухване на войната в Украйна германската икономика беше силно засегната. Икономическите щети за миналата година заради скъпия газ и ток се оценяват на почти 60 милиарда евро. Тази година те може да достигнат до 100 милиарда евро, казва министърът на икономиката Роберт Хабек.

Вносът на втечнен природен газ чрез плаващ терминал може донякъде да „облекчи болката“, но са необходими още решения за бъдещето, за да се намали използването на изкопаема енергия, коментира още сайтът Change.inc.

Консорциумът с име Energy Hub Port Wilhelmshaven включва 30 компании включително енергийните гиганти E.ONRWE и Orsted, съобщи Ройтерс.

Във Вилхелмсхафен ще бъде изграден минимум 1 гигават производствен капацитет за зелен водород. Остатъчната топлина от предвидените инсталации за електролиза може да се използва отново от производителя на хартия PKV.

 

Германската петролна компания Wintershall Dea инвестира около 1 милиард евро в два проекта в района на пристанището: BlueHyNow и CO2nnectNow.

 

BlueHyNow е проект, който произвежда водород с помощта на природен газ. Освободеният CO2 се улавя и транспортира в течна форма до Норвегия и Дания, където се съхранява. CO2nnectNow трябва да се погрижи за транспортирането на уловения CO2.

 

Освен това всяка година в пристанището трябва да влизат 2,6 милиона тона зелен амоняк. По-рано беше обявено, че американският стартъп First Ammonia иска да произвежда зелен водород в голям мащаб във Вилхелмсхафен. Комбинирайки го с азот, стартъпът може да произведе зелен амоняк.