Pages

понеделник, 1 май 2023 г.

Светъл лъч в бюджета на закъсалата EDF

Светъл лъч в бюджета на закъсалия френски гигант EDF. След като през миналата година регистрира чудовищни загуби в размер на близо 18 милиарда евро, мениджмънта плахо се похвали че са постигнали ръст в продажбите от 35% за първото тримесечие на годината спрямо същия период на 2022 г.

Picture: EDF

Близо 48 милиарда евро повече са влезли благодарение на по-високите продажни цени на електроенергията на пазарите във Франция и Великобритания, отчитат от групата.

През тази година целта на EDF e да произведе над 300 TWh електроенергия. За първото тримесечие компанията е доставила над 85,2 TWh във Франция, което е с 6,5 TWh по-малко в сравнение с първото тримесечие на предходната година.

Постигането обаче остава затруднено заради осакатения флот от спрени, в ремонт и непрекъснато развалящи се реактори, както и заради стачката на работниците срещу реформите в пенсионната система. Само за 24 часа през миналия месец компанията произведе близо 2 гигавата по-малко енергия.

Наред с проблемните стари реактори заради пукнатини, компанията предстои да  предстои да изключи от енергийната мрежа през тази година 7 атомни блока за ремонт, за да удължи живота им с 10 години - от 40 на 50. Атомните централи Chinon и Saint-Laurent ще работят между 6 и 9 месеца с намалени мощности. Други 5 АЕЦ също готвят спиране на блокове. 10 пък все още са в процес на ремонт заради корозия.

Притиснатa от проблемите с производството на електроенергия и амбициозния план за постигане на 300 TWh електроенерги , EDF обяви наскоро, че иска да съкрати срока и да пусне някои от блоковете възможно по-бързо от планираното, за да осигури достатъчно електроенергия в микса на страната, коментира телевизия BFM Bussiness.

Наред с ремонтите предстои строителството на 6 реактора от ново поколение (EPR), които ще струват на бюджета не по-малко от 51 млрд. евро. До края на годината правителството ще има ясна визия как ще финансира програмата за развитие на ядрените електроцентрали след 2035 година, съобщи министърът на енергийния преход Агнес-Пание Рунахер. Сред възможните варианти са грантове, банкови заеми или пък апортна вноска в капитална на задлъжнявала компания EDF, чиито основен акционер е държавата.