Pages

сряда, 14 юни 2023 г.

Белгийските компании и политиката за собствено обучени кадри

Белгийският пазар изпитва хроничен недостиг на кадри от няколко години. Тенденцията силно се изостри след като икономиката на страната се върна към нормалните темпове след периода изолация заради корона кризата.

Picture: lepavillondesentrepreneurs.fr

Няма сектор, който да не търси кадри. Не са малко и кандидатите, особено от Източна Европа – най-вече Румъния и България. Според скорошно проучване на държавната статистическа служба от двете страни е регистриран огромна приливна вълна от кандидати през последните години. Това от своя страна създава предпоставка за занижаване на качеството и претупване на стандартите.

Хиляди са тези, които без език и компетентности, решават да се преместят в Белгия, за да търсят по-добър живот. Малцина са обаче знаещите, че пътят е изключително дълъг и труден, особено ако са се прицелили към някоя от водещите белгийски компании. Трудно, но в никакъв случай не е невъзможно.

Нает и преотдаден

За разлика от България, масова практика е белгийските компании да разчитат изключително много на фирмите за подбор на персонал, известни още като Интерим. В какво се състои тяхната специфика?

HR-ите сключват договор с голям клиент и поемат нелеката задача да намерят хора, да ги отсеят, да ги интервюират и да ги предадат на фирмата като временни работници. Самата интерим компания определя каква е часовата ставка на нейния „внедрен“ служител. 

Голямата специфика е, че временният статут на работника е силно ограничен до 1 година. След това той може да стане постоянен служител на фирмата, ако покрие необходимите тестове, интервюта, теоретични и практически изпити. И за да е ясно ориентировъчно, почти всяка седмица през този период – без да разбере- бъдещият служител е подлаган на някаква задача и впоследствие оценяват от специален треньор във фирмата.

Дългият път

Попаднал веднъж в редиците на голямата компания, кандидатът (независимо какъв опит има) е със статут на обучаем и носи в продължение на 3 месеца, отличителни знаци или жълта светлоотразителна жилетка, за да е ясно на останалите, че лицето ново за отдела/базата.  

Снабден с търпение и железни нерви, кандидатът трябва да е готов да понесе на плещите си купища специфична литература за вършената от него работа, да се подготви и знае за най-новите евростандарти и директиви, да прекара десетки часове в ситуационни и симулационни центрове, които са своего рода фирмена академия с инструктори. 

В края на едногодишния си период кандидатът ще получи за всяка своя изпитна дейност рецензия от оторизиран за тази дейност човек. Всички взети и невзети изпити ще бъдат щателно описани във фирмено досие на работника.

За чужденците фирмите за наемане на персонал често организират и елементарни курсове по език, които също завършват с изпит.

Да или не

След едногодишния период на изпитания и след нанесените оценки, в рамките на няколко месеца кандидатът се явява на финално интервю пред супервайзер- в повечето случай, поне във фламандската част, преминава на нидерландски. Ще отминат още няколко месеца и чак тогава кандидатът може да бъде поздравен с постоянен трудов договор. 

И нещо любопитно, понеже наред с журналистическата си мисия, работя и за мултинационална компания с клонове по целия свят, имената на новите служители се „обнародват“ на нидерландски и английски в нещо като фирмен бюлетин. Подобно на Държавен вестник в него има заповеди, назначения, промени, предстоящи тийм билдинги, фирмени партита или пък спортни прояви. Така че всички да знаят за тях.

Ако на интервюто сте чули „не“, това не значи че сте изхвърлен от работа, просто ще продължите да си работите като нает служител за HR агенцията и няма да получават всички социални привилегии, които се дават на тези с постоянен трудов договор. А понякога социалните придобивки са наистина значими, които могат да ви спестят стотици евро от отстъпки под формата на храна, напитки, техника,  служебна кола облекло, ековаучери за техника, строителство, градина, та дори посещения за масаж, терапия, семеен психолог или психотерапевт (не намеквам нищо за значимата роля на половинката в живота).

Фирмената академия

И ако си мислите, че с тестовете по време на едногодишния тестов период всичко е приключило, много се лъжете. Всяка уважаваща себе си компания непрекъснато изпраща на обучения своите кадри. Наскоро логистичната компания „Есерс“ откри за тази цел своя академия. В този своеобразен вътрешен университет непрекъснато се доказват и усъвършенстват кадрите, черпят сведения за най-новите тенденции в сектора, или пък учат за последните директиви на Европейската комисия. Подобни школи имат още „Икеа“ и Лидл“. Та, въпросната „Есерс“ реши от тази година да се лиши поетапно от услугите на някои от интерим компаниите като обучението на кадрите например. От академията занапред обучените кадри ще се разпределят готови по логистичните бази на белгийския транспортен гигант. 

Собствени кадри, които са подготвени по свой калъп за своите цели и с увереност, че носят в себе си най-последните новости и умения на занаята.

Държава и фирма в симбиоза

И няколко думи в заключение за ролята на държавата във фирменото обучение. Във фламандската част на страната, където живея има специален фонд, който подпомага фирмите, решили да изпратят кадрите си на обучение. Как става това? Фирмата избира кои свои служители да изпрати на специализация. През периода на обучение те се водят в отпуск, но фирмата им плаща заплати. Впоследствие след представяне на документи, че служителят е бил на всички сесии, половината от парите дадени за обучаемите служители се възстановяват на компанията. Всяка година служител може да отиде максимум на 2 специализации по преценка на работодателя.