Климатичните проблеми няма да бъдат решени със спиране на финансиране на компании за нефт и газ. Това не е решение, заявяват в отворено писмо от банковата група ING в отговор на воден спор с екоорганизацията „Приятели на Земята( Friends of the Earth Netherlands).
Picturre: Личен архив |
Активистите обявиха, че няма да се откажат и ще настояват банката да спре да финансира петролни и газови компании. Ако се наложи щяло да се стигне дори до съд. В отговор на заканата банката изпрати официално писмо до сдружението, в което обявява мотивите и позициите си.
Миналия месец беше обявено, че екологичната организация се опитва да принуди банката да спре да работи с петролни и газови компании чрез съдилищата. ING изпрати официално писмо до Friends of the Earth Netherlands в сряда, за да обясни позициите на банката.
"За съжаление, 80% от света все още използва енергия, получена от изкопаеми горива за отопление, готвене, транспорт и производство на електроенергия. В Нидерландия този процент е дори още по-висок", обяснява ING.
Според финансовата организация този процент само постепенно ще намалява с появата на нови енергийни източници. Ето защо ООН се съгласи на конференцията за климата COP28 в началото на тази година да се ограничат изкопаемите горива в енергийните системи по "справедлив начин, но не и за една нощ", мотивират се от банката.
Главният изпълнителен директор на ING Стивън ван Рийсвейк е посочил при представянето на годишните резултати по-рано този месец, че банката избира "научно обоснован подход".
По този начин той заявява, че се вслушва в прогнозите на климатолозите и се опитва да разговаря с клиентите, за да ги убеди да намалят замърсяващите си емисии, пише още в писмото .
Спорът между екоактивисти и банката продължава повече от година. През миналата пролет, по време на годишното събрание на акционерите, те дори прекъснаха отчета. Няколко души се бяха промъкнали в залата крещяха и надуваха свирки.
Активистите са скептични, че банката ще съумее да постигне целите 45% намаляване на CO2 в атмосферата до 2030 година.
Гневът на екозащитниците изпита на гърба си лично и президентът на Франция по време на своя визита в Хага през 2023 г. Неговата реч дори беше прекъсната с викове "къде е френската революция" и "президент на насилието и лицемерието".
Почти всяка седмица "зелените" активисти в ниската земя показват някъде с пърформънс или блокиране на възлови магистрали, че трябва да се работи още в посока на климатичните промени.
Една от запомнящите се сцени беше на възлова нидерландска магистрала, когато хиляди се събраха в знак на протест срещу правителствените субсидии за горивата. Дузина млади девойки се съблякоха и танцуваха на блокираното платно.