Pages

четвъртък, 14 ноември 2024 г.

Хукстра: Ерата на изкопаемите горива просто трябва да приключи

Европа е намалила с 8% дела на емисиите въглероден диоксид през 2023 благодарение на изградените вятърни и соларни централи. В световен мащаб обаче делът на изхвърлен CO2 увеличил с 1,3%. Това показва, че имаме нужда от ускоряване на инвестициите в чиста енергия на всички континенти, заяви по време своето участие еврокомисарят по климата Вопке Хукстра по време на климатичната конференция COP 29 в Баку.

Снимка: Официален профил на еврокомисаря в социалната мрежа

Бъдещият кадър в новата европейска комисия е използвал международния форум за обяви нова цел - Пътна карта на ЕС за намаляване на емисиите на метан и намаляване на въглеродния отпечатък от вноса и износа на газ.

През своя официален профил в Linkedin той обяви че се е присъединил към среща на високо равнище на Клуба по климата, което е важна инициатива, ръководена от Чили и Германия

Заедно тези инициативи ще помогнат за изграждането на чиста и конкурентоспособна икономика за Европа и ще оформят по-силна и по-устойчива глобална климатична рамка, казва Хукстра.

По време на престоя си в Азербайджан е провел дискусии с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш и редица лидери за това как да намери пресечна точка по преговорите за финансиране на климата по време на COP.

На срещите Хукстра е официално представлявал отсъстващия председател на ЕК Урсула фон дер Лайен, която предпочете да остане в Брюксел, за да окомплектова новия състав на Комисията.

От пресслужбата на Европейската комисия обръщат внимание на друг акцент върху изказването на еврокомисаря, че по време на срещите всички са се съгласили, че „ерата на изкопаемите горива просто трябва да приключи. „И ние се ангажирахме с това, което мнозина, включително и аз, смятат за смел курс: утрояване на капацитета за възобновяема енергия и удвояване на енергийната ефективност до 2030 г.“, заявява уверено Хукстра.

Възобновяемата енергия, според него създава работни места по места, укрепва независимостта и вече е по-евтина от „по-мръсните алтернативи“. Постигането на тези цели ще намали глобалните емисии на парникови газове с 10 милиарда тона до края на това десетилетие, което е повече от общите емисии на Европейския съюз за три години.

Климатичният комисар е представил пред световната общественост три области, по които може да постигнем повече заедно.

Енергийните мрежи. Утрояването на възобновяемите енергийни източници и електрифицирането на света ще изискват значителни подобрения на мрежата.

Международната агенция по енергетика прогнозира, че се нуждаем от 25 милиона километра нови и подобрени мрежови линии до края на това десетилетие.

Европа инвестира в това чрез нашата стратегия Global Gateway на стойност 300 милиарда евро, която тя имаше предвид за света като цяло. Това означава, че конкретно финансираме критични мрежови проекти по целия свят, от модернизирането на инфраструктурата в Непал до изграждането на нови високоволтови преносни линии, свързващи Еквадор и Перу. Този обхват е глобален и по-широк от това.

Критични минерали. За да се захранва мрежата с чисти технологии, се нуждаем от стабилни и етични доставки на полезни изкопаеми. Литий, кобалт и редкоземни елементи са гръбнакът на батериите, турбините и слънчевите панели. Оценката е, че глобалното търсене на тези минерали се очаква да се утрои до 2030 г., а за някои, като литий, търсенето може да се увеличи четиридесет пъти до 2040 г.

Добивът и преработката на тези ресурси трябва да се извършват по начин, който е устойчив и е от полза за местните общности. Като съпредседател на Експертната група на ООН по полезните изкопаеми от критично значение за енергийния преход,

Инвестиции. Възобновяемите енергийни източници, мрежите и минералите се нуждаят от значителни инвестиции. Европа е и ще продължи да бъде най-големият доставчик на финансиране на борбата с изменението на климата в света с над 31 милиарда долара публично финансиране през 2023 г. Но публичното финансиране само по себе си не може да свърши тежката работа. ‚Трябва да гарантираме, че финансирането от частния сектор идва, че то се увеличава и отговаря на неотложността на този преход, пред който всички сме изправени“, подчертава Вопке Хукстра

Днес 760 милиона души все още нямат достъп до електричество, повечето от тях са от Африка на юг от Сахара - регион с огромен потенциал за чиста енергия. Нашата обща задача е да ги подкрепим в намаляването на капиталовите разходи, за да гарантираме и да позволим прехода навсякъде по света.

Постигането им ще намали зависимостта ни от изкопаеми горива и ще ни доближи много до нулеви нетни емисии. От нас зависи да се уверим, че ще управляваме добре този преход, така че всеки да може да се възползва от предимствата на революцията на чистата енергия. Това е името на играта. Трябва да създадем пространство за непрекъснат диалог и тук можете да разчитате на Европа.

Новият климатичен комисар замина на климатичната конференция в Баку буквално директно от скамейката на Европейския парламент, където беше изслушан за политиките, които смята да прилага. Една от тезите на нидерландеца, с която спечели доверието на комисиите бе, че Европейският съюз каквото и да направи не може сам да реши проблемите на климата, глобалното затопляне и декарбонизацията. "Още от детството си знам, че ключовата формула е в сътрудничеството, не само страните членки на ЕС, а и останалия свят . Защото, цифрите показват, че ЕС генерира само 6% от въглеродните емисии, останалите 94% са на САЩ, Китай и други водещи икономики. Затова е нужно повече съвместни дейности с всички . Това заяви нидерландският кандидат- комисар  с ресор „Климат, нулеви нетни емисии и чист растеж“ Вопке Хустра по време  изложението си пред комисията на Европейския парламент. 

Климатична неутралност до 2040 г. и безкомпромисно изпълнение на националните планове „Климат и енергетика“, с другите топ цели, за който 3е News писа дни преди да бъде изслушан Вопке Хукстра в Брюксел.