Pages

неделя, 17 ноември 2024 г.

Светът използва годишно по 8,7 млрд. тона въглища

Meer Informatie: De wereld wil minder steenkool gebruiken, maar breekt juist records

Светът използва по 8,7 милиарда тона въглища годишно, показват изчисления на Международната агенция по атомна енергетика. След нахлуването на Русия в Украйна Европа премина повече на ток от вятър и слънце и така намали дела на въглищните централи. Не така обаче стои въпроса за страни като Индия където въглищата са въпрос на национална сигурност, коментира кореспондентът на нидерландската медия NoS, който следи от близо конференцията COP 29 в Азербайджан.

Снимка; Личен архив

Една от темите, които представители на 200 държави са обсъдили в рамките на панел е какво стана с предишните амбиции за въглищата, планове и обещания? Например през 2021 г. държавите се споразумяха да "намалят" използването на въглища. А миналата година в Дубай обещаха да се "отдалечат" от изкопаемите горива, припомня медията.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: 

Получава се точно обратното - миналата година светът е използвал рекордно количество въглища. И това няма да се промени нито тази година, нито следващите според МАЕ. Агенцията отчита намаляването на дела на употребата на въглища на Стария континент заради променената ситуация в Украйна, скокът на цените и заради задължението централите да плащат не малки суми за емисии CO2. В Съединените щати пък въглищата не могат да се конкурират с шистовия газ.

Но този спад в Европа е компенсиран с употребата им в Азия. Китай, Индия, Индонезия, Виетнам и Филипините са увеличили използването на въглища. "За тези страни изборът на въглища е въпрос на енергийна сигурност. И тази практика ще продължи, защото тези страни произвеждат на местно ниво и на ниска цена. По този начин те гарантират достъпността и сигурността на доставките на енергията си", казва Жилес ван ден Бекел, енергиен анализатор в Центъра за стратегически изследвания в Хага. По негова информация над 80% от произведените по света въглища отиват в Азия, като само за Китай са около 50%.

Graphic: nos.nl 

Декарбонизирането на енергийния сектор е необходимо, за да може Китай да постигне собствените си климатични цели, като климатична неутралност до 2060 г. Секторът генерира почти половината от общите емисии на Китай. Надеждата и очакванията са, че тези емисии ще достигнат своя пик през следващата година и след това ще започнат да намаляват, разказва кореспондентът на телевизията Лаура ван Мегън.

В момента около 60% от електроенергията в Китай се произвежда от въглища. Всяка провинция е отговорна за собствените си цели в областта на енергийната сигурност и климата. Ако трябва да се направи избор, енергийната сигурност има предимство пред климата, посочва като пример журналистката.

Същевременно Китай влага огромни инвестиции в зелени технологии. Само миналата година страната е инсталирала над половината от всички нови слънчеви панели по света. Този бум на "зелените" технологии е привлекателен за Китай, тъй като технологията се произвежда предимно от китайски компании. Това е модел на приходи за собствената им индустрия, който ги прави независими. И въпреки тези инвестиции, Китай продължава да строи електроцентрали, работещи с въглища. Това отчасти е за подмяна на старите електроцентрали.

Тази година се очаква плато в използването на въглища в световен мащаб. Въпросът е дали ще намалее след това. Това зависи главно от темпото, с което се изграждат ВЕИ централите и АЕЦ. Ако страните увеличат производството на "чиста" електроенергия по-бързо, отколкото се увеличава потреблението на електроенергия, това ще бъде за сметка на въглищните електроцентрали. 

Остава да видим дали срещата на върха за климата в Азербайджан ще предприеме стъпки за сбогом с въглищата. Основната тема там е финансовата подкрепа от богатите страни, за да се помогне на развиващите се страни да станат по-устойчиви и да се борят с последиците от изменението на климата.