Pages

четвъртък, 12 декември 2024 г.

Поне 350 млн.евро ще са нужни на Нидерландия, демонтира спряна АЕЦ

До 2055 година Нидерландия планира окончателно да разчисти терена на спряна през 1997 атомна електроцентрала, съобщиха от правителството. За пълния демонтаж на съоръженията ще са необходими 350 млн.евро. Според разчетите обаче сумата нямало да стигне и на по-късен етап ще стане ясно още колко средства ще са нужни.

АЕЦ „Додеваард“. Снимка Wikipedia

Подготовката по разчистването на спрения АЕЦ „Додеваард“ върви от няколко години и с нея се занимаваха две от правителствата на Марк Рюте. Неговите наследници поеха щафетата и прехвърлиха акциите от компанията GKN (Joint Nuclear Power Power Plant Netherlands) на предприятието  COVRA, което се занимава с демонтажа и съхранението на радиоактивните отпадъци.

Средствата на едноличния акционер NEA, заедно с активите на Dodewaard,  ще бъдат използвани за покриване на разходите по демонтажа. Смята се, че наличните ресурси няма да са достатъчни и че правителството в крайна сметка ще трябва да плати допълнително за демонтажа.

Атомната електроцентралане работи от деветдесетте години, но същинския демонтаж ще започне след 2045 година, уточнява държавният секретар Крис Янсен. След като бъде напълно разчистен теренът, ще има цялостна рекултивация – преди да се използва отново за обществени цели.

И докато страната разчиства руините от спрения АЕЦ, вече мисли как да увеличи своите мощности с атомни електроцентрали от ново поколение. Според последната актуализирана стратегия – следващите десетилетия се очаква да изникнат три нови АЕЦ. За една от тях вече е ясно, че ще бъде с 2 реактора - всеки от тях с мощност 1000-1650 MW. Огледани са няколко терена, единият е в пограничния град Борселе, където и в момента има функционираща АЕЦ.

Предишният кабинет беше заделил само 320 милиона евро по проекти за развитието на ядрената енергетика – сума, която от днешна гледна точка е крайно недостатъчна. Според стария план-график на правителството парите трябва да отидат за разширение на единствената до момента АЕЦ в Борселе и изграждането на малки реактори за научни проекти.

Отделно за изграждането на нов реактор за медицински цели страната ще инвестира 2 млрд. евро, за които получи разрешение през лятото от ЕК.

Модернизацията ще се извърши в градчето Петен, където и в момента има стар реактор от 1961 година. Новият няма за цел да генерира енергия, а за съхранение на радиоизотопи за лечение на рак. Плановете са да бъде пуснат в експлоатация след 2030 г.

Реакторът и центърът за ядрено здраве ще се използват за научноизследователски, развойни и иновационни дейности както в областта на ядрената медицина, така и в областта на ядрената енергетика.