Pages

сряда, 25 декември 2024 г.

Скритите послания зад кралските обръщения

Кралските обръщения са дългочакан момент в страните от Западна Европа независимо дали монарсите имат влияние или са просто престижни персони.

С трепети всяка година британците чакаха да видят визията и скритите послания в дрехите на покойната Елизабет Втора. По същия начин белгийците очакват словата на крал Филип, а нидерланците на Вилем Александър .

Крал Филип и Крал Вилем Александър (отдясно). Picture: ANP/rtl.nl

Много често обаче зад изпълнените с топлина и приветствия за съпричастност, повече доброта и щастие се крият и скритите послания за политиците. Да не забравяме, че много от тези крале са завършили престижни университети с икономически и политически науки, имали са успешна кариера преди да седнат на крона на страната си.

Обръщенията към нацията, както и при президентите обикновено са предварително записани и колкото и да се пазят в тайни – медиите винаги имат своите източници, които подшушват за какво иде реч в написания текст.

Специално внимание обаче трябва да се обърне върху посланията на нидерландския крал и неговият белгийски съсед на трона.

В речта си нидерландският монарх Вилем-Александър, която между другото е единствената, написана от самия него за Коледа, отделя внимание на актуалните политически събития като войните в различни точки по света, миграцията, терористичните атаки, опаковани и скрито представени със цитати от Библията, които са актуални в нощта на Рождество Христово.

В словото си монархът казва: „Божият Син идва в един разбит свят и ни носи мир. Всеки, който погледне многото разломни линии в нашия свят, може силно да копнее за този мир. Колко далеч сме в момента! Напрежението е осезаемо в международен план и във вътрешен план. И това ни прави неспокойни. Къде намирате нещо, за което да се държите? На кого можете да се доверите? Много хора се чувстват неразбрани, нежелани, незащитени.

Какво може да се направи по въпроса? Решаването на големите световни проблеми и ожесточените конфликти на други места е извън нашите възможности, според Вилем Александър. Но безсилни ли сме с това? Не, изобщо не! Защото това, което можем да направим, е да се уверим, че няма да внесем горчивината и омразата по нашите улици. Да бъдем устойчиви на всичко, което ни разделя.

Какви са страховете ви? Какви са мечтите ти?" Нашите отговори на този въпрос не се различават много. Веднага щом видим болката и желанието на другия, се появява жаждата за разбиране. А разбирането създава връзка. С всички различия в мненията, нека потърсим и човека, който ни обединява.

Апостол Павел в писмото си до римляните дава прост съвет:  "Радвайте се с онези, които се радват. Скърби с тези, които скърбят". Ако вземем това присърце, ще доближим един по-красив свят малко по-близо. Пожелавам на всички вас – където и да сте и каквито и да са вашите лични обстоятелства – благословена Коледа.

Речта на краля за единството и многообразието на нацията идва на фона на засилени социални притеснения след жестоката трагедия в германското градче Магдебург по време на коледен базар при нападение загинаха петима, а над 200 бяха ранени.

Думите и мислите на  монарха излизат на бял свят по едно и също време когато неговия премиер Дик Схоф заявява, че рискът от терористична заплаха е реален. В последният за годината документ, издаден от  Националната служба за борба с тероризма и сигурността (NCTV) се казва, че нивото на заплаха от четвърта степен остава „значително“.

Белгийският крал Филип използва изпратено до него писмо от средношколци, в които задават своите въпроси, свързани с жертви на насилието. За краля това са „фундаментални въпроси“ до него като крал и баща.

„Стъпката, предприета от тези млади хора с писмото си, е не само трогателна, но и дава надежда. Те съчувстват на други деца, които живеят далеч, в свят, в който мечтите се разбиват още преди да имат шанс да разцъфтят“. Този цитат вече отключва политическата и светската професионална подготовка на монарха. Какво можем, какво трябва да отговорим ние, възрастните?, пита Филип и не чака отговор от децата, а индиректно препраща въпросите им към Брюксел, Вашингтон, Киев и някои други европейски столици, от които зависи техният спокоен живот

Тяхната (на децата) съпричастност трябва да събуди понякога спящата ни съвест. Не можем да стоим безразличи пред лицето на толкова много нарушения на международното право. Тези млади хора ни молят да им дадем причини да продължат да се надяват. Винаги има причини за надежда. Да се надяваш означава да не чакаш пасивно за по-добро бъдеще. Да се надяваш означава да се ангажираме с изграждането, да се движим заедно към един по-справедлив и уважителен свят, където всяко дете е посрещнато като съкровище на обещанието.

Свят без война и страдание е, разбира се, илюзия. Но това не трябва да ни спира да продължим да работим за това, смята кралят на Белгия. „За държавните и политическите ръководители това означава постоянен ангажимент за гарантиране на световен ред, основан на международното право, ангажимент към мира и защитата на всички, преди всичко най-уязвимите сред нас, децата. И всеки от нас също е призован да допринесе за един по-справедлив свят. Свят, в който не законът на най-силния преобладава, а уважение към правото и достойнството на всеки един от нас. Нека помогнем на младите хора да гледат в бъдещето с увереност. 

Предизвикателствата на нашето време - геополитическите катаклизми, климатът, крехката икономика, технологичната революция - могат да ни завладеят. Но от нас зависи да напишем бъдещето си заедно, надграждайки върху това, което ни обединява и което прави страната ни силна.

Много участници в гражданското общество дават пример в това отношение. Неуморно те са ангажирани с диалога в общността, социалното сближаване, здравеопазването, образованието и правосъдието, отбелязва монархът още в ежегодната си реч и обръща поглед към следващата година.

През следващата година най-накрая трябва да видим всички наши нови правителства в действие. Разчитаме на тях да гарантират, че нашата страна, нейните институции, предприятия и граждани могат да гледат с увереност към бъдещето. Дами и господа, Нека това време на Коледа и Нова година бъде източник на вдъхновение, обновление и надежда за всеки един от нас, завършва Филип.

В обръщението си британският крал Чарлз предпочете да се фокусира върху здравето и благодари на медиците, които са се грижили за него и за снаха му Кейт, след като и двамата се подложиха на лечение от рак през тази година.