Pages

сряда, 25 декември 2024 г.

Белгия се присъедини към държавите, забранили смартфона в училище

От следващата година смартфонът ще бъде изключен в часовете на белгийските училища, става ясно от решение на ресорния министър Зухал Демир. Забраната е подкрепена от фламанското правителство. Подобна заповед има и от правителството на френскоезична общност във Валония и за Брюксел.

Снимка: vlaanderen.be

Решението на Зухал Демир е изненадало политическите и опоненти в останалите партии. Те я обвиниха в превишаване на правомощията, защото подобна мярка не е влизала в сключеното коалиционно споразумение за управление на Фландрия.

Припомням, че децентрализираното управление на страната разпределя ресорите между отделните федерални правителства. Така за Фландрия се пада да отговаря за политики като образование, енергетика и климатични цели, други пък са дадени на Валония. По този начин в условия на служебен кабинет не се нарушава функционирането на политическите и икономическите процеси.

В отговор на критиките министърът не се трогна особено и заяви, че "тази забрана е най-логичната стъпка ще се подобри концентрацията на децата в час, техните резултати и тези на училищата".

Зухал Демир. Screenshot: vrt.be 

"Когато шофирате не гледате телевизия, не играете игри или ровичкате в TikTok, нали. Същото важи и за часовете в училище. Едва ли някой ще оспори този факт. Децата трябва да са фокусирани в учителя- както вие в пътя, за да няма инциденти“, мотивира се белгийският министър и е категорична: забраната влиза от 1 януари 2025 г.

Впрочем, допълва тя – тази забрана важи има някои изключения. Няма да важи когато по време на урока се налага използването на мобилни устройства – като по медийна грамотност. Изключение се прави и за ученици със специфични образователни потребности и за ученици, които се нуждаят от телефоните по медицински причини.

Училищата ще могат да определят санкциите за учениците, които не спазват забраната. Едно от решенията е сматфонът да не се носи в училище или да бъде изключен и предаден на учителя преди часа.

Ние като политици и родители сме длъжни да направим нещо за здравето на децата си. Виждаме взаимовръзката между технологиите и нарастващия брой на депресиии, самоубийства, самонаранявания още в ранна детска възраст. Тази негативна тенденция трябва да бъде пресечена трябва да спре децата", категорична е Демир.

Решението на правителството бе прието с разнопосочни чувства от съсловните организации и сдружения, които защитават интересите в образованието.

Сред първите коментирали изявлението на министъра. Фламанската католическа органнизация, която казва че разбира опасенията, които стоят в основата на решението. В отговора се намеква, че правителството е малко закъсняло с тази мярка, тъй като много училища вече са забранили телефоните.

 Същото се подчертава и от образователния център GO! подчертава, който казва, че почти всички училища в областта вече са предприели мерки за ограничаване на използването на смартфони и не се чака правителствено решение. Навсякъде вече има сключени споразумения с родителските колективи за използването на мобилни телефони в класната стая, казва говорителят на GO! Натали Дженес и смята, че няма нужда от още регулации и натоварване на системата.

Габриел Лека, председател на фламандската студентска федерация, обаче никак не е много доволен. "Много сме изненадани, че подобно решение изведнъж е взето от министъра. Надявахме се на повече консултации или че училищата ще получат по-голяма  автономия и сами да решат кое най-добро за тях ".

Белгия стана поредната държава в ЕС, която макар и с известно забавяне, въведе забраната. За сравнение съседна Нидерландия, която бе сред първите в Европа, забрани телефони, смартфони и смарт часовници още преди две години. В края на 2023 година властите направиха проучване, което показало, че забраната има ефект, а концентрацията на децата по време на час драстично се е повишила.