Pages

четвъртък, 26 декември 2024 г.

Експерт: Спирането на газовото находище в Грьонинген ни прави зависими от САЩ

Най-голямото газово находище в Грьонинген не трябваше да бъде окончателно затваряно, защото по този начин Нидерландия става зависима от Америка. Тази радикална позиция заявява в ефирна на общественото радио BNR енергийният експерт Ремко де Бур, които е един от малцината споделили това становище.

Picture:ANP / Venema Media/ bnr.nl

Находището беше окончателно спряно със закон през миналата година от предишното правителство на Марк Рюте. Кладенците бяха запечатани с бетон, въпреки че в недрата имаше газ за още поне десетилетие.

Денят 19 април, когато окончателно угасват светлините на находището е паметен за жителите на няколко населени места в региона. „Този ден беше паметен и празнувахме, защото бяхме победили нещастието и страховете“, спомня си бившият градски съветник и член на партията GroenLinks-PvdA Джулиан Бушоф.

Не така гледа обаче на нещата Ремко де Бур, според когото е прекъсната една възможност за енергийна сигурност. Той не отрича, че хората имат право да живеят спокойно и без земетръсна зона, но гледа и на стабилността на Нидерландия. Затова казва, че е със смесени чувства и се притеснява от газовата зависимост на чужди държави.

В момента голяма част от газа идва  извън Европа. Това показва колко зависим е континента. От само себе си се разбира, че вече не искаме газ от Русия. Но в замяна ние сега се предаваме на Америка и ставаме зависими от нея. И този газ има по-голямо въздействие върху климата“, казва експертът.

Изглежда обаче, че местните не ги вълнува откъде идва газът. За селища като Грьонинген и Северен Дренте бетонната тапа и угасените светлини са празник на злото. А като коледен подарък дойде и новината от настоящия кабинет на Дик Схоф, че са отделени над 7 млрд. евро в помощ за възстановяване на щетите от десетилетната експлоатация.

С решението на правителството кабинетът заявява, че сумата е гарантирана и ще започне да се изплаща от 2026 до 2055 година. Текстът е разписан и внесен за одобрени в Държавния съвет на страната. Очаква се до пролетта да бъде одобрен и от Камарата на представителите.

Направени обследвания през 2023 година показват, че над 27 000 жилища трябва да бъдат укрепени. Крайният срок за завършване на ремонтите беше определен за 2028 година.  Хората на някои от най-опасните къщи са преместени във временни домове. С новото решение на кабинета този срок отпада, а възстановителните дейности ще траят докато е необходимо.

Въпреки, че синьо гориво не се извлича, земетресенията в района ще продължат още поне три десетилетия, съобщи в свои репортаж малко преди коледните празници обществената телевизия „Нос“.

Нидерландия ще продължи да използва природен газ поне до 2050 година. Дотогава и ще продължат извличанията от малки находища, включително и около Грьонинген. Едно от тях, на което ще се разчита е под Ваденско море. В комбинация с внесения от Норвегия и САЩ, трите големи газохранилища в Грейскерк, Норг и Бергемеер ще имат достатъчно запази да посрещнат нуждите и в най-студените дни.  Годишното потребление за бита и индустрията е 30 милиарда кубически метра.