Pages

петък, 27 декември 2024 г.

Няма риск за инфраструктурата след поредния инцидент в Балтийско море

След поредния инцидент с прекъснати подводни кабели в Балтийско море, няма риск за сигурността на електроснабдяването в региона. Това се казва в изявление на Европейската комисия.

Eagle S. Picture: internewscast.com

Поздравяваме финландските органи за бързите им действия при качването на борда на предполагаемия плавателен съд. Работим с финландските органи по текущото разследване. Ние сме напълно солидарни с Финландия, Естония и Германия. 'Категорично осъждаме всяко умишлено унищожаване на критичната инфраструктура на Европа', се казва в извлението на ЕК.

Предполагаемият кораб е част от сенчестия флот на Русия, който заплашва сигурността и околната среда, като същевременно финансира военния бюджет на Русия. Ще предложим допълнителни мерки, включително санкции, насочени срещу този флот, отбрлязват от Брюксел.

Повредата в три комуникационни кабела между Финландия и Естония на 18 декември даде повод на финландските власти да подозират "сериозен саботаж" на петролния танкер Eagle S, който е плавал под флага на островите Кук от руско пристанище.  

Военноморските сили на Естония са предприели охрана на подводния кабел EstLink 2. Разследващите проверяват подозренията, че плавателният съд принадлежи към "сенчестия флот" на Русия, заяви Сами Ракшит, директор на финландската митническа служба, цитиран от DW.

Външният министър на страната Естония Цахна призова военноморските сили да защитят електрическия кабел, който е връзката с Финландия. "Ако подводната инфраструктура отново бъде застрашена, Естония ще отговори на това. Щетите трябва да се разглеждат като атаки срещу нашата основна инфраструктура".

В рамките на две седмици това е вторият инцедент,който засяга инфраструктурата. Друг захранващ кабел също бе повреден, заедно с редица интернет кабели. 

НАТО също така ще разшири военното си присъствие в Балтийско море, съобщи генералният секретар Марк Рюте в социалната мрежа X. Той е разговарял с президента на Финландия Стуб за разследването на повредения кабел и е изразил своята "солидарност и подкрепа".

Терминът "сенчест флот" на Русия се отнася до танкери, които плават под чужд флаг и които Русия използва, за да заобиколи петролното ембарго, наложено преди две години заради войната в Украйна. „Сенчестият флот" използва стари и често незастраховани танкери за износ на суров петрол и петролни продукти, за да заобиколи международните санкции.

Подводният електрически кабел EstLink 2 между Финландия и Естония беше изключен от мрежата, както съобщи финландският оператор Fingrid.

Представител на Fingrid заяви пред местни медии, че не може да се изключи възможността за "саботаж”. Има "ясни основания да се смята, че се е случило нещо странно", каза говорителят на финландската гранична охрана Марку Хасинен.

Руската платформа "The Insider” проучва данни от MarineTraffic, според които Eagle S намалява скоростта си с 25% няколко минути преди да пресече кабела, а след това почти напълно спира за още няколко минути. След поредица от маневри танкерът е набрал скорост и е продължил по пътя си, пише изданието, като уточнява, че той е превозвал петрол за Египет.

Европейският съюз също вижда връзка с Русия, пише ZDF. "Подозрителният кораб е част от сенчестия руски флот, който застрашава сигурността и околната среда и същевременно финансира руския военен бюджет", се казва в съвместно изявление на Европейската комисия и комисарката по външните работи Кая Калас.

Инцидентът стана малко повече от месец след като два телекомуникационни кабела бяха повредени в шведски териториални води в Балтийско море. Според уебсайтове за проследяване на кораби се предполага, че плаващият под китайски флаг товарен кораб "Yi Peng 3" е бил в района по време на инцидента.

Напрежението в Балтийско море нарасна значително след началото на пълномащабната руска агресивна война в Украйна през февруари 2022 г. През септември 2022 г. Серия от подводни експлозии повредиха газопровода "Северен поток" между Русия и Европа. Случаят все още не е изяснен.