Pages

сряда, 18 декември 2024 г.

EК дава "зелена светлина" на Белгия да модернизира 2 АЕЦ

Европейската комисия е дала зелена светлина за удължаване живота на две от атомните електроцентрали в Белгия с 10 години. Положителният отговор е даден по време на техническа консултация с екипа на служебния министър Тине ван дер Стратен, съобщава ежедневникът „Де Тейд“.

 Снимка: Wikipedia

Становището бе важно за държавата, след като от Брюксел започнаха през юли задълбочено проучване за нерегламентирана държавна помощ. Обект на разследването е била договорена еднократната вноска от 15 млрд. евро, която ще плати френската компания за погребването на ядрените отпадъци и създаването на ново съвместно предприятие, в което белгийската държава поема част от риска.

Реакторите са съсобственост на Electrabel - дъщерно дружество на Engie ( с дял от 89,8%) и Luminus - дъщерно дружество на EDF, което има дял от 10,2%.

Споразумението се подготвя, което означава, че първите конкретни инвестиционни решения ще бъдат взети още през януари. Тогава се очаква и от Engie  да депозира в сметката на държавата част от договорената сума. Всичко това се прави, за да може двете атомни централи „Дул“ 4 и „Тианж“ да работят още година преди да бъдат спрени за модернизация. "Тези, които забавят или усложняват проекта по модернизацията си играят с огъня", предупреждава Ван дер Стратен, защото може да бъде провален 2-годишен усилен труд.

Припомням, че обсъжданията с ръководството на компанията майка Engie под наблюдението на премиера Александър де Кро преминаваха на приливи и отливи, на моменти в задънена улица. Основният спор бе за сумата, която трябва да плати Engie по погребването на отработеното ядрено гориво и излезли от експлоатация съоръжения.

Финалните преговори и подписването на споразумението бяха обявени от Белгийското правителство и Engie през лятото. Според предварителните разчети това ще струва на французите 20 млрд. евро

За пълното извеждане от експлоатация на мощностите френската компания и няколко поредни правителства се подготвят от десетилетия. Още от 2003 година дъщерната фирма Engie Electrabel е задължена да внася във фонд, предназначен за демонтиране на електроцентралите и управление на ядрените отпадъци. Към 31 декември 2021 г. по сметката на този фонд има натрупани над 14 милиарда евро. Оставащата огромна сума обаче трябва да се досъбере. От своя страна белгийското правителство е поело ангажимент да подкрепи проекта с бюджетни средства - именно това проверяваха инспекторите от Брюксел дали са спазени всички законодателни разпоредби.

Сключеното двустранно споразумение, също е било проверено от ЕК. В документа е записано, че за модернизацията ще бъде създадено съвместно предприятие 50-50 между белгийската държава и Electrabel, което ще притежава, заедно с Luminus, централите и тяхното производство. Ще бъде емитиран заеми от акционерите и вливане на капитал от белгийската държава и Electrabel на обща стойност около 2 милиарда евро за покриване на капиталовите разходи, необходими за удължаването.

Еврокомисията са проверили още и клаузата за прехвърляне на задължения от Electrabel към белгийската държава относно дългосрочното съхранение и окончателното погребване на ядрени отпадъци и отработено гориво срещу плащането на еднократната сума.

Разследващите уточняват, че всички описани параметри и детайли по договора се разглеждат съвкупно с оглед одобряването на държавна помощ.

Очакванията са същинската модернизация на атомните блокове да започне през есента на 2026 година. Към момента в страната действат 5 реактора oт общо 7. Първият реактор на  АЕЦ „Тианж“ 2, разположена в близост до Антверпен беше спрян през 2022, а вторият през януари 2023. Остават в експлоатация „Дул“ 1,2 и 4 и „Тианж“ 1 и 3. След зимата на 2025 г. още три реактора вероятно ще излязат „в пенсия“.