Pages

четвъртък, 5 декември 2024 г.

Shell загърбва офшорните проекти и прави нова компания

Двата енергийни гиганта Shell и Equinor ще обединят петролните и газовите си дейности в британската част на Северно море. За тази цел те създават нова компания, в която ще държат дял по 50%, съобщи нидерландският електронен сайт nu.nl.

Meer informatie:  Energieconcern Shell wil de komende tijd minder investeren in windparken op zee.

Финансови подробности за сделката не са съобщени. Сливането трябва да приключи до края на следващата година. Новата компания ще изпомпва около 140 000 барела петрол на ден в Северно море.

Междувременно Shell обяви, че планира да остави на заден план проектите си с офшорни паркове в близко бъдеще, допълва медията като се позовава на Ройтерс. Тази стъпка е част от ревизирана средносрочна стратегия, в която се казва, че по-малко средства ще отиват за дейности с малка възвращаемост.

Енергийният гигант все пак си оставял малка вратичка за проекти и партньорства в енергийния сектор, които са финансово привлекателни.

Реорганизацията съвпадала с визията на висшия мениджмънт да постигне с проекти по-голяма възвращаемост като в същото време намалява емисиите въглероден диоксид.

Още по темата: Shell: Светът първо да намали въглищата, после да мисли за квоти

От години компанията има сериозно присъствие на холандска територия, където се е фокусирала върху реализацията на 3 офшорни парка в Северно море.

Не веднъж екоактивисти и климатични организации са атакували Shell, че прави твърде малко за намаляване на вредните емисии. Поредната доза стрели бе през тази година когато стана ясно, че гигантът смята да ревизира целите си за CO2 и да продава повече LNG.

През ноември енергийният гигант спечели обжалването срещу историческо постановление за климата в Нидерландия, която през 2021 г. нареди на компанията да намали рязко емисиите парникови газове.

Апелативният съд в Хага отхвърли решението с мотива, че компанията е напът да изпълни поставените цели за собствените си емисии и не е ясно дали исканията да намали емисиите от употребата на продуктите на компанията, ще помогне в борбата срещу климатичните промени.

Според първоначалното решение Shell трябваше да съкрати абсолютните си въглеродни емисии с 45 на сто дo 2030 г. спрямо равнищата от 2019 г., включително тези от използването на продуктите на компанията, за да намали ефектите от глобалното затопляне, припомня dir.bg.

Oт сдружението "Приятели на Земята", които заведоха делото през 2019 г., заявиха, че ще продължат борбата си срещу големите замърсители, но не казаха дали ще започнат ново обжалване във Върховния съд на Нидерландия.

По-рано през годината Shell обяви, че отлага пускането на завод за производство на биогориво на пристанището в Ротердам. Мощностите трябваше да заработят през тази година, но от изявление на компанията става ясно, че се отлагат за 2030.