Pages

събота, 4 януари 2025 г.

ВЕИ стават все по-важни за енергийния микс на Германия

Делът на възобновяемите енергийни източници в Германия през 2024 г. е счупил нов рекорд в производството на електроенергия - първата година, в която ядрената енергия изчезна от микса на най-голямата икономика в Европа.

Делът на ток от Вятър, слънце, биомаса и вода бележи 3% ръст – от 56% на 59% в общото производство на електроенергия, се казва в изявление на германския енергиен регулатор, цитиран от белгийски медии.

През изминалата година Германия е произвела общо 431,7 TWh електроенергия, което е спад от 4,2% в сравнение с предходната година.

Водещи са вятърната енергия на сушата и офшорните паркове с 31,9% от общото производство, което е почти на същото ниво като 2023 г. Делът на фотоволтаичната енергия обаче е скочил и сега е 1/7 от германския микс.

Сбогом на въглищата

Германия твърдо държи поетия курс да каже сбогом на въглищата - историческият енергиен източник на най-голямата икономика в Европа, отбелязва и AFP. На годишна база делът на произведения ток от тях е намалял от 26% на под 23%, тъй като страната иска постепенно да спре въглищата до 2035 г.

Ръст в общия микс бележи и токът произведен от газовите централи - 8,6% до 13,2%. Причината е, че Германия се е възползвала максимално от ниската цена на борсите в Европа и се е снабдила с допълнителни количества отвън.

Щрих за историята: Последните количества ток от АЕЦ са попаднали в общия микс през 2023 г. Делът е по-малко от 2%.

Внос-износ: През 2024 г. Германия е увеличила вноса си на електроенергия с 13,8%, докато износът й спаднал с 10%.

Зелената цел

Преди да подаде оставка коалицията на Олаф Шолц твърдо стоеше зад голямата амбиция до 2030 година 80% от микса да бъде от ВЕИ. Тази цел е силно критикувана в Германия от опозиционните партии на социалдемократите и Зелените

Месец преди предсрочните избори в Германия консервативната партия ХДС, която е фаворит в социологическите проучвания, не подкрепя развитието на вятърните турбини. Чуват се също гласове атомните електроцентрали да бъдат отворени отново, което експертите смятат за нереалистично.