Pages

понеделник, 31 март 2025 г.

Топ компании в енергетиката: Можем да рестартираме немските АЕЦ преди 2030 г.

Няколко големи международни компании за ядрени технологии, включително Westinghouse, Framatome и Urenco, заявиха, че са готови да рестартират до 6 атомни електроцентрали в Германия преди 2030 г. Това съобщи германският вестник Die Welt, цитиран от нидерландското електронно издание industrielinqs.nl.

Компаниите уверяват, че разполагали с необходимия опит и ресурси, за да реализират рестартирането безопасно и ефективно.

Карстен Хаферкамп, управляващ директор на Framatome GmbH, подчертава в Die Welt, че Framatome, като първоначален строител на германските атомни електроцентрали, е запознат с централите и може да приложи необходимите стъпки за безопасно повторно пускане в експлоатация.

Мартин Паше, управляващ директор на Westinghouse Electric Germany, посочва, че рестартирането е възможно преди 2030 г. и че Westinghouse може да предостави необходимите продукти и услуги за рестартирането и експлоатацията на германските атомни електроцентрали.

Йорг Харен, управляващ директор на Urenco Deutschland, добавя, че снабдяването на атомните електроцентрали с гориво е напълно възможно и че сериозното обмисляне на този вариант ще допринесе за опазването на климата, сигурността на доставките и независимостта от руските енергийни източници.

Твърденията на топ мениджърите в атомната енергетика идват в момент, когато германската политика е разделена по отношение на бъдещето на ядрената енергия. Групата ХДС/ХСС призовава за бърза оценка на техническата и финансовата осъществимост на повторното отваряне на наскоро затворените атомни електроцентрали. В същото време ГСДП продължава да се противопоставя на подобни планове, което води до политическо напрежение по темата.

В допълнение към политическите пречки има и правни и логистични предизвикателства. Според действащото германско законодателство експлоатацията на атомни електроцентрали е забранена, което означава, че са необходими законодателни промени за евентуално рестартиране. Освен това трябва да се намерят решения на човешките ресурси и техническите въпроси, за да се гарантира безопасно и ефективно повторно въвеждане в експлоатация.