Pages

неделя, 23 март 2025 г.

Макрон сменя шефа на EDF Люк Ремон с Бернар Фонтана

След като бе отново национализирана френската компания EDF, президентът Емануел Макрон смята да направи рокади в нейното ръководство. Според източници на телевизия Би Еф ЕМ, цитирана и от медиите в съседна Белгия. На поста на Люк Ремон се спряга името на шефа на Framatome Бернар Фонтана,  от който се очаквало да "ускори“ възраждането на ядрената енергетика.


Снимка: radioclassique.fr

Люк Ремон пое управлението на EDF преди 2 години и мандатът му изтича през лятото. За мнозина във Франция остава недоумението за готвената рокада. Под неговата „палка“ компанията премина разгара на енергийната криза в Европа, проблемите с авариралите атомни блокове и непрекъснатата заплаха от прекъсвания на тока.

Медиите подозират, че смяната е заради публичните несъгласия по някои въпроси, свързани с начертаната дългосрочна стратегия от Елисейския дворец.  За повече от година отношенията на Люк Ремонт с най-големите му клиенти, френските производители и индустриалци видимо се влошили. От химици до леярни за стомана или алуминий, производители на стъкло и хартия, в цяла Франция мениджърите на основни енергоемки индустрии, се жалвали на Макрон, че заради високите цени едва оцеляват в условията на изострена конкуренция

За капак в началото на март EDF окончателно „пали фитила на търпението“ с решение да продава квоти за електроенергия на търг - т.е. да продаде на най-високата цена - квоти за електроенергия и да загърби старо обещание да продава ток  под формата на дългосрочен договор на конкурентна цена на индустриалците.

Ситуацията принудила министърът на енергетиката и индустрията Марк Ферачи да се срещне на място в страната с повечето големи индустриални мениджъри, които в един глас му казвали едно и също – трудности при договарянето и получаването на приемливи тарифи за електроенергия, които да ги държат конкурентоспособни в Европа.

Макрон взел под внимание и наскоро организирана среща на върха за стоманата в Берси, където цената на енергията била в центъра на дебатите. Химическата индустрия също казва, че е задушена.

• Защо Бернар Фонтана?

Бернард Фонтана има предимството да познава добре енергийната компания и клиентите на групата, които от месеци са ангажирани в интензивни търговски преговори за доставка на енергия. Химическа индустрия, бетон, енергоемки сектори - всички са познати добре за Фонтана. В своята биография е управлявал някои от тези водещи фирми. През цялата си богата кариера като лидер на индустрията, Бернар Фонтана е работил в сектори, коит са били в криза и  чиято конкурентоспособност е силно зависима от цените на електроенергията, особено след като те често са обект на ожесточена конкуренция от страна на САЩ и Китай.

В допълнение към своя "по-индустриален профил", той има и много добри познания за ядрената енергетика. От 2015 г. той се превръща в ключов играч на френската ядрена индустрия: начело на Framatome, дъщерно дружество на EDF, което проектира и въвежда в експлоатация ядрени реактори. Той също така поема управлението на подразделението "Индустрия и услуги" на EDF през март 2024 г., по време на реорганизацията на ядрените дейности на групата.

След като допринесе за възстановяването на Framatome, което беше в сериозни финансови затруднения след провала на някои инвестиции и след ядрената катастрофа във Фукушима, Фонтана се превърна в един от ключовите хора на енергийната компания, която е 100% собственост на държавата, като част от реорганизация, предназначена да подобри промишлените резултати на групата в контекста на съживяването на ядрената промишленост.