Pages

петък, 30 август 2013 г.

Янукович обвини Москва за натрупани загуби

Янукович. Снимка РИА Новости
За последните близо три година и половина Украйна е загубила над 20 млрд. долара от неизгодния газов договор с Русия, заяви в телевизионно интервю президентът Виктор Янукович.

В момента двете страни водят нови преговори за сключване на нов контракт. От изявлението на държавния глава обаче става ясно, че Киев не е съгласен с условията на „Газпром“ и в този вариант нямало да има сделка. „Настояваме да се преразгледат точките в подписаното споразумение през 2009 година, тъй като то затруднява политиката на страната в борбата с кризата категоричен е Янукович. 

Същият договор стана причина двете страни да обтегнат отношенията си за пореден път. В началото на тази година Украйна отказа да плати  седем милиарда долара на „Газпром“ с аргумента, че не е закупила заявеното количество. По данни на правителството, през 2012 г. от "Нафтогаз" са внесени 32.9 милиарда кубически метра газ, докато договорът е бил за 52 милиарда. Руснаците обаче искали да бъдат платени поне 42 милиарда, макар да не са консумирани. Именно тези условия Янукович иска да бъдат променени, макар че отказва да конкретизира как трябва да изглежда новия газов договор, от който до голяма степен зависи и газовата сигурност на Европа.

Нов закон за тръби под наем


Двете страни, освен преговорите за доставки на синьо гориво, обсъждат възможностите за отдаване под наем тръбопроводната мрежа на Киев. До края на годината парламентът се очаква да одобри решението, съобщи на 30 август за РИА Новости ресорният енергиен министър Едуард Ставицкий.
В края на май правителството внесe предложение за законодателни поправки, надяваме се да бъдат приети. В случай че, бъдат отложени за доработване, както искат някои депутати, ще се забави планираното създаване на консорциум за управление на тръбопроводната система, смята министърът.

В процеса по учредяването на новата структура участва шефът на „Газпром“ Алексей Милер и специалисти от Европа. Според Москва целият преговорен процес тъпче на едно място, докато Киев не направи нужните промени в законодателната уредба.