Pages

неделя, 31 май 2015 г.

БНТ потъпка българския език



Снимка: Blog.lewispr.com

Държавната телевизия използва в интервю английски език по време на живо предаване без превод. Журналистката на националната телевизия проведе разговор с волейболиста Владимир Николов след победата на националния отбор срещу с 3:2 гейма. 
Същевременно спортистът и той отговори на зададените въпроси като използва английска реч. Прилагам, част от абсурдната ситуация, просто защото в признак на гняв не издържах да снимам всичко!
 

Медията, от една страна наруши член 3 в Конституцията, който гласи, че "официалният език е българският", а от друга - потъпка закона на СЕМ относно изискването на задължителен превод при подобни форуми.

Нелепо звучи и обяснението на коментатора Сашо Йовков, че интервюто е направено заради цитирам: "международната ни програма".  Всеки, който следи БНТ Свят или БНТ HD ще забележи, че основният език е българският, а не този на „Шекспир“.

Освен това, ако се загледате в международните гиганти Първи канал на руската телевизия, ARD и ZDF (обществените телевизии в Германия), RAI нямам спомен от цитираните да използват чужд език извън техния национален. И още един пример: дори базираната в Щатите руска телевизия, предназначена изцяло за чужденци и руснаци зад граница - НТВ използва руски език.

Аз поне се чувствам обиден, а и не всеки ползва този език в страната. Иначе, честита победа. Само напред, лъвове!

неделя, 10 май 2015 г.

Френски учени получиха човешка сперма по изкуствен път



 Френски учени за първи път в света успяха да получат човешка сперма в лабораторни условия. За успешния пробив се похвалиха от компанията Kallistem, цитирани от The Independent. Учените разкрили,че са получили пълноценни сперматозоиди от неразвити сперматогони – сволови клетки, взети по метода на биопсията.

Експериментът успешно вече е прилаган върху мишки. На този етап учените все още следят за безопасността на откритието. Очакванията са през 2017 година да се роди дете от безплоден мъж. От него ще бъдат взети сперматогонални клетки и зрели сперматозоиди за екстракорполарно оплождане. При успех компанията очаква да помага на 50 000 пациенти годишно и да печели по два милиарда долара.

Повече подробности за разработката няма да бъдат разкривани до 23 юни 2015 година, когато се очаква Kallistem да получи  патент. Интересен факт е, че за научния пробив не се споменава в нито едно списание или рецензия. Академичната общественост се отнася твърде скептично към изследването. Професорът от Шефилдския университет Алън Пейзи отбелязва, че подобни бомбастични изказвания дават надежди на милиони страдащи  семейства. След няколко години чакане всичко безславно умира, след като методът не стига до „реално клинична процедура”.