Pages

събота, 21 януари 2023 г.

Германия строи 4 допълнителни LNG терминала

PHOTO: engineeringnews.co.za
4 допълнителни терминала ще изгради Германия, за да се отскубне от хватката на Русия. Преди инвазията в Украйна страната беше 55% зависима от руския газ. За да го замени, масово ще залага занапред на втечнен природен газ, който се доставя от кораби. Подобни инсталации са инсталирани и във Вилхелмсхафен и Любмин, пише белгийското електронно издание Het Laatste Nieuws, което редовно следи инфраструктурните проекти на съседната държава.

"Хьог ганет" е третият плаващ терминал за ВПГ в Германия. Той ще бъде закотвен при устието на река Елба, която се влива в Северно море, на 85 километра северозападно от Хамбург.

Плаващата инсталация за LNG, която е построена през 2018 г., е дълга 294 метра и е широка 46 метра. Първоначално тя е използвана като танкер за пренос на втечнен природен газ, допълва БТА, цитирана от 3e-news.net.

Първоначално до него ще бъде доставян втечнен природен газ, който ще бъде регазифициран до газообразно състояние, за да бъде транспортиран след това по газопроводите в Германия. Тази система ще бъде използвана до въвеждането в експлоатация на стационарен терминал за ВПГ в бъдеще, отбелязва ДПА.

Правителството на Германия и Ер Ве Е очакват през тази година съоръжението в Брунсбютел да достави 3,5 милиарда кубични метра природен газ в енергийната мрежа на страната. Когато до края на годината бъде завършено изграждането на нов газопровод до Хамбург, се очаква това количество да нарасне до 7,5 милиарда кубични метра природен газ, информира "Дойче веле".

Германия вече експлоатира плаващ терминал за втечнен природен газ, който е закотвен в пристанището Вилхелмсхафен на брега на Северно море. Друга инсталация за ВПГ работи в района на германския пристанищен град Лубмин, разположен на Балтийско море.

Използването на втечнен природен газ е ключова част от германската енергийна стратегия, която предвижда ограничаване на използването на руски изкопаеми горива на фона на военната инвазия на Москва в Украйна, припомня ДПА.

Не всички обаче са доволни. Природозащитни организации посочват евентуален свръхкапацитет и се опасяват, че инсталациите са спирачка за германските климатични амбиции.