PHOTO: reezocar.be |
След Tesla и Ionity
Пионер в тази област е Tesla със своите Superchargers. След нея в Ionity, която възникна от сътрудничеството между Ford, Hyundai, Audi, Porsche и Mercedes. Последната марка също поема инициативата да създаде нова мрежа от бързи зарядни станции със световно покритие. Амбицията е до 2030 г. да се внедри глобална мрежа от над 10 000 бързи зарядни устройства под флага на Mercedes. Партньори в този проект, който ще струва няколко милиарда евро, са MN8 Energy и ChargePoint.
Такъв хъб или зарядна станция първоначално ще се състои от 4 до 12 бързи зарядни устройства с мощност 350 kW. Впоследствие, при проявен интерес, ще бъде разширена инфраструктурата до 30 единици.Ще се изграждат около големите градове, по протежение на големи пътни артерии и оживени места като търговски обекти. При възможност ще има такива и край заведения за хранене и тоалетни.
Както и
при Tesla, бързите зарядни устройства няма да бъдат достъпни само за шофьорите
на Mercedes. Клиентите ще ползват специална резервационна
функция чрез навигационната система на автомобила, за да избегнат неприятното време за изчакване. Ще има и
преференциална цена.
До 2027 г. Mercedes-Benz планира 400 хъба в САЩ и Канада с общо над 2500 бързи зарядни устройства, за които работата ще започне тази година. Скоро след това Европа и Китай ще достигнат 10 000 бързи зарядни станции до 2030 г.
За сравнение съседката и по класация, и по територия Нидерландия е регистрирала до 30 ноември 316 000 нови собственици на електромобили, съобщи телевизия NOS като цитира данни на Холандската агенция за предприемачество.
Другата съседка на Германия - Белгия - също готви амбициозни планове за изграждане на зарядна инфраструктура. Според статистическата служба на кралството - Statbel броят на изцяло електрическите леки автомобили се е увеличил със 75% (71 651) само за периода 2021-2022. Очакванията са, че до 2030 техния брой ще стане около 2 милиона.
В Норвегия пък близо 80% от продадените нови автомобили вече са електрически, показват данни, публикувани от Норвежката асоциация на автомобилната индустрия OFV. Закупени са над 174 000 автомобила миналата година. От тях над 138 000 са изцяло електрически.
OЩЕ ПО ТЕМАТА: