Рециклирането на пластмаси в Европа е изправено пред значително предизвикателство, тъй като последните изследвания, проведени от Съвместния изследователски център (JRC) на Европейската комисия, заедно с университетите в Гент и Маастрихт, разкриват, че само малка част от пластмасите в момента се рециклират.
Проучването подчертава спешната необходимост от усъвършенстване на методите за химическо рециклиране, за да се увеличи значително процентът на рециклиране.
Според изчисленията на изследователите процентът на пластмасите, които могат да бъдат рециклирани, има потенциал да достигне 80% до 2030 г., което е значително увеличение от сегашния темп от приблизително 18%.
Множество компании в химическата промишленост са активно ангажирани в разработването на технологии и проекти за химическо рециклиране на пластмаси, пише специализираният сайт industryandenergy.eu.
Въпреки че технологията не е основната пречка, увеличаването на тези технологии и проекти за рециклиране изисква ясна рамка за изчисляване на процента на рециклираната пластмаса в продуктите.
Европейската търговска асоциация за химическата промишленост Cefic подчертава значението на приемането на "метода на масовия баланс". Този метод, който вече се прилага успешно в отрасли като какаото и кафето за справедлива търговия, предлага жизнеспособен подход за количествено определяне на рециклираното съдържание на пластмасовите продукти.
Методът на масовия баланс позволява проследяване на потока от рециклирани материали през целия производствен процес. Той гарантира, че ползите за околната среда от химическото рециклиране могат да бъдат точно измерени и сертифицирани. Чрез прилагането на този метод заинтересованите страни могат да предоставят на потребителите и предприятията прозрачна информация за действителното рециклирано съдържание на пластмасовите продукти, като улесняват вземането на информирани решения за покупка и насърчават търсенето на рециклирани пластмаси.
Въпреки това остават предизвикателства по пътя към постигане на широко приемане на химическото рециклиране и увеличаване на общия процент на рециклиране на пластмасите. Тези предизвикателства включват създаване на ефективни системи за събиране и сортиране, справяне със сложността на многопластовите пластмаси и гарантиране на наличието на суровини за процесите на рециклиране.
Европейската комисия, националните правителства и заинтересованите страни от индустрията трябва да си сътрудничат, за да създадат подкрепяща регулаторна рамка и да инвестират в инфраструктура за успешното прилагане на химическо рециклиране. Освен това кампаниите за повишаване на обществената осведоменост и образователните инициативи могат да играят жизненоважна роля за насърчаване на отговорното потребление на пластмаси и за насърчаване на нагласата на кръговата икономика.
Чрез значително увеличаване на процента на рециклиране Европа може значително да намали своя отпечатък върху околната среда, да намали зависимостта си от необработени пластмаси и да допринесе за по-устойчиво бъдеще.