Pages

неделя, 27 август 2023 г.

Китай и Япония в обтегнати отношения заради АЕЦ „Фукушима"

Китай и Япония са в обтегнати отношения заради АЕЦ „Фукушима. Причината е решение на японското правителство отново да излива охладена вода от централата в океана. Според Токио нямало никаква радиационна опасност, но не така мисли съседката, която бомбардирала с непрекъснати телефонни обаждания. Обект на тормоза били японски компании.

Действията на оператора Теpco отворили работа и на висшата дипломация. Хироюки Намазу е първият дипломат на Япония по азиатските и тихоокеанските въпроси. Той незабавно се свързал с висши служители на китайското посолство в Токио и призовал за спокойствие, според изявление на японското външно министерство.

PICTURE: AFP/www.bfmtv.com

"Призоваваме китайското правителство да предприеме подходящи мерки, включително да призове гражданите си да действат спокойно и да предприемат всички възможни мерки, за да гарантират безопасността на японските жители в Китай и японските дипломатически мисии в Китай", заявил японският дипломат.

Местен бизнесмен от Фукушима съобщил, че четирите му ресторанта и сладкарници били подложени на десетки заплашителни обаждания от страна на Китай,което принудило да спре работа и да прекъсне телефонните линии.

Реакция последвала и от кмет на град Фукушима Хироши Кохата, който заявил в публикация във Facebook, че кметството е получило около 200 подобни обаждания за два дни и че местните училища, ресторанти и хотели също са били жертви. В социалните мрежи китайски интернет граждани споделили видеа, в които се виждат как се обаждат на японски номера.

От намеренията на Япония става ясно, че до 2050 година планира да изхвърли над от 1,3 милиона м3 вода от Фукушима в Тихия океан. Според последния анализ на японското екоминистерство, във водата не са открити високи нива на тритий и не показва признаци на гамалъчение, предават белгийски и френски медии като се позовават на АФП.

Въпреки успокоителната информация, туристическият бизнес на Фукушима също не е очарован от намерението на правителството. Дни преди да бъдат изхвърлени първите литри вода, браншът заяви че на практика съсипват десетилетни усилия да се върнат туристите в региона и да възстановят имиджа като атрактивна дестинация.

Уилям Макмайкъл е изследовател от университета във Фукушима. За да покаже, че е безопасно той отвежда собствените си ученици на пътешествие. Той също участвал в тази програма. И с радост заяви, че имало резултат. Благодарение на посланието, броят на туристите за първи път достигнал преди ядрената катастрофа. Радостта била за кратко, тъй като светът бил хванат от клещите на ковид пандемията, разказва в телевизионен репортаж нидерландската телевизия Ер Те Ел.

Браншът и местните са огорчени, че правителство е взело решение за изхвърлянето на охлаждаща вода без дори да ги попита. И до днес хората се стряскат от ужаса на 11 март 2011 г.

Аварията в АЕЦ Фукушима се случи след земетресение и последвало цунами. Това е най-сериозният инцидент след чернобилската авария на 26 април 1986.