След години, в които парите сякаш не свършваха, следващият нидерландски кабинет ще изпитва много по-труден период и риск от огромен дефицит в бюджета. Има милиарди разходи по отделните пера, които не могат да се покрият от приходите.
Picture: ANP/ www.rtlnieuws.nl |
През следващите години бюджетният дефицит ще се увеличи от 1,65% БВП до 3,9% през 2028 г., изчислява CPB.
Дори ако новият кабинет продължи да плава в същия курс, а
именно да се стреми към максимален дефицит от 3% според европейските правила,
наследникът на Марк Рюте ще трябва да направи драстични съкращения (или както
се казва да реже до кокал б. ред)- или да увеличи данъците, за да се вмести в
европейската рамка.
Следващите години правителствените разходи за плащане на
лихви по стари заеми ще скочат главоломно. Тъй като те се погасяват дълго
време, а след повишаването на лихвените проценти, ще се наложи да бъдат и рефинансирани.
През 2028 г. очакваните разходи по стари заеми ще бъдат не по-малко от 14,7
млрд. евро, което е със 7,2 млрд. повече в сравнение с 2023.
Разходите за здравеопазване също ще растат по-бързо от икономиката през следващите години. Планираните милиардни инвестиции в мерки за климата и азотни мерки и за отбрана също ще направят така, че правителствените разходи да нараснат много рязко през следващите години.
"Правителството похарчи много пари, за да оправя политическите противоречия с парите. С други думи, ако страните трудно се договаряха, това се решаваше чрез разпределяне на много пари, така че всеки да получи своето. В резултат на това бюджетът се влоши значително", казва професорът по публична икономика Бас Джейкъбс.
За възможностите и препятствията пред новия кабинет на Нидерландия се заговори, след като четвъртото поред правителство на Марк Рюте се сгромоляса заради противоречия в миграционната политика.
Основният препъникамък в колелата на четирипартийната коалиция се оказа намерението на Рюте да затегне ограниченията за събиране на семействата на кандидатите за убежище. Не еднократно премиерът е заявявал, че трябва да се ограничи техният брой особено през последната година. Неговите министри бяха принудени да отнесат не една и две опозиционни стрели заради препълнените миграционни центрове.
След оставката на кабинета редица належащи политики ще се наложи временно да бъдат „поставени във фризера“. Сред тях са политиките, свързани с климатичните промени, електромобилността, мерките срещу инфлацията, цените на енергията.
И като стана дума за ток и газ остава висящ въпроса за затварянето на газовото находище в Грьонинген и обезщетенията на жителите. Напомням, че местните подадоха иск, с който да се възстановят домовете им вследствие на земетресенията, причинени от дейностите в най-голямото газово находище на Европа.