Строителството на белгийския енергиен остров ще започне в началото на март следващата година. Зоната, наречена „принцеса Елизабет, е с площ от 5 хектара и ще се намира на 45 км от брега на Остенде.
Мрежовият оператор на страната „Елиа“ е получил разрешителното за строеж, става ясно от официално съобщение до медиите. Изграждането на острова се смята за втората офшорна зона в Северно море, която ще свързва новоизградените вятърни паркове и междусистемни връзки между Обединеното кралство и Дания с наземната електропреносна мрежа на Белгия.
Плановете са да бъде завършен до две години. Първите перки ще се завъртят през 2028 година. Според информацията на оператора, вятърните турбини първоначално ще генерират 3,5 гигавата мощност като до 2030 година ще достигне до 6 гигавата.
Изпълнението е поверено на Консорциум с участието на белгийските морски строителни компании DEME и Jan De Nul. Те са започнали подготовката на площадката, където ще се изградят бетонните основи във Влисинген (пристанище на Северно море).
„Планираме да продължим да развиваме Северно море като водещ енергиен център на Белгия и принцеса Елизабет ще бъде решаваща част от този процес. С това екологично разрешение, сега правим голяма крачка напред в развитието на зоната. Тъй като Белгия е и първата страна в света за инсталиране на вятърни турбини в защитени морски зони, ние сме възхитени, че „Елиа“ отделя изключително внимание върху опазването на природата, отбелязва министърът на Северно море Винсент Ван Куикенборн.
„Белгия е лидер в офшорна енергетика. С този проект искаме да превърнем Северно море в зелената електроцентрала на Европа, заяви за пореден път федералният енергиен министър Тине ван дер Стратен.
При получаваното на разрешителното от оператора са изтъкнали, че уникалното сътрудничество с морски експерти ще направи така, че изкуственият остров ще бъде интегриран без да има никакви негативни ефекти върху природата.
Издаденото разрешително идва в момент, в който правителството си задава въпроса докъде са възможностите на Северно море. Затова, през март ресорният министър Винсент Ван Куикенборн (Open Vld) поръчва изготвянето на доклад, за да се види дали е възможно строителството на още перки и слънчеви панели. Според специалистите от Arcadis, изготвили доклада, изграждането на трета офшорна зона в Северно море ще дойде в повече на природата. Препоръките са, че ще има негативни последици както за жителите по крайбрежието, така и с икономиката свързана с корабоплаването и пристанищата, пише в. "L'Echo".
Така че пред правителството на Александър де Кро или следващите правителства остава възможността да намерят други места, на които да бъдат инсталирани допълнителните „зелени“ мощности.
Мащабният проект за превръщането на Северно море от гробище на изпразнени и изоставени газови кладенци в най-голямата зелена електроцентрала в Европа беше лансиран по време на среща на високо равнище тази година в Белгия.