Pages

понеделник, 11 декември 2023 г.

Белгия и Германия ще строят тръбопровод за CO2

3 енергийни компании – Fluxys, OGE и Wintershall Dea – подписаха споразумение за изграждането на трансграничен тръбопровод между Белгия и Германия. По него ще се пренася уловен въглероден диоксид от индустриалните зони в Южна Германия до центрове за експорт в Белгия.

Picture: industryandenergy.eu

Уловеният CO2 ще се съхранява в резервоари в Северно море. Проектът ще допринесе за усилията на двете страни да намалят парниковите емисии, пише сайтът Industryandenergy.eu.

По проекта общественият оператор Fluxys ще разработи и впоследствие експлоатира тръбопроводната мрежа. OGE ще отговаря за изграждането на участъка в Германия. Wintershall Dea се ангажира да подсигури потенциални клиенти.

Транспортната инфраструктура ще бъде с годишен капацитет за транспортиране 30 милиона тона CO₂ за периода до 2030 г.

Наред с този проект Fluxys и OGE ще си сътрудничат за изграждането на трансгранична водородна връзка между Белгия и Германия близо до Eynatten, планирана за завършване до 2028 г. Тази връзка е част от по-голямата инициатива "Европейски водороден гръбнак".

Белгия има амбициозна цел да намали най-малко с 14 милиона тона емисиите въглероден диоксид следващото десетилетие само от фламандската част.

На федерално равнище правителството на Александър Де Кро обяви, че ще инвестира следващите години 250 милиона евро в изграждане на водородна инфраструктура и мрежа със съседните страни. Развитието на белгийската водородна мрежа е от изключително значение за цяла Европа. От 1600 километра над 600 се намират на нейна територия.

В края на юни Нидерландия и Белгия обявиха, че ще сътрудничат при транспортирането и съхранението на въглероден диоксид (CO2) като част от усилията си за насърчаване на устойчивостта в индустрията. Решението беше взето по време на държавното посещение на крал Вилем-Александър и кралица Максима в Белгия.

Основната цел на това сътрудничество е да се улесни трансграничният транспорт на CO2 между ключови пристанища и промишлени центрове в двете страни като Антверпен, Гент, Ротердам и Зеландия.

Съседките ще съхраняват белгийски и нидерландски CO2 в изчерпани газови и нефтени находища под Северно море в бъдеще. Под споразумение за развитие на проекта са се подписали нидерландския министър по икономическите въпроси и климата Мики Адриансенс, белгийският вицепремиер Винсент Ван Куикенборн, заедно с неговите колеги министрите Зухал Демир (Фландрия) и Филип Хенри (Валония).

Емисиите са от решаващо значение за бъдещето на нашата планета. Това е обещаваща климатична технология. Морето може да изиграе ключова роля в това. През септември сключихме споразумение с Дания. Сега предприемаме още една важна стъпка със съседната ни страна, коментира през миналата година след подписването бившият вече белгийски министър на Северно море Винсент ван Куикенборн.