350 TWh до 2025 г. – това е начертаната цел на одържавената френска енергийна компания EDF. След като през миналата година тя отново премина под контрола на държавата, скоротечно бе начертана краткосрочна енергийна стратегия, срещу която ще получава субсидия от 25 млрд. евро на година.
Screenshot: BFM TV
Кoмпанията премина през много тежък период през 2022 година. Половината от наличните 56 атомни блокa бяха извън строя заради открити пукнатини и корозия. Малко произведения ток в комбинация с намаленото енергийно потребление в страната нанесоха финансови загуби за милиарди евро, което изправи компанията на ръба на пропастта.
Пропаст, за която говори и изпълнителният директор Седрик Левандовски по време на изслушване в парламента на 4 април. За него най-лошото е зад гърба, но пропастта пред поверената му компания все още стой.
Въпреки, че по-голямата част от реакторите вече са ремонтирани и работят на пълна мощ, все още има няколко, които предстои да бъдат инспектирани. Проблемите с корозията най-вероятно щели да бъдат отстранени до 2025 година, пише Reuters, цитиран от френската и белгийската преса.
"Една е ясно - връщаме се на пистата след един стръмен наклон, заради изключителната криза, с която се сблъскахме, при което френското ядрено производство спадна до най-ниското си ниво от 1988 (279 TWh).
EDF се възползва миналата година и възстанови нивото на производство от 320 TWh. След тази annus horribilis на 2022 г. ние очевидно се съвземаме и показахме, че ще ставаме все по-добри, каза Седрик Левандовски пред анкетна комисия, която е занимава с производството, потреблението и цената на електроенергията в дългосрочен план.