Pages

вторник, 4 юни 2024 г.

Страните все още не са на път да утроят количеството ВЕИ до 2030 г.

Страните все още не са на път да утроят количеството възобновяема енергия до 2030 г., както се договориха на Срещата на върха за климата в Дубай. С малко повече усилия целта е постижима, смятат от Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Снимка: личен архив

С настоящите правителствени планове целият свят ще има около 8000 гигавата слънчеви панели, вятърни турбини и други възобновяеми енергийни източници до 2030 г. Това е два пъти повече, отколкото сега, но не е достатъчно, за да се постигне договореното утрояване, твърди МАЕ в свои доклад, представен тази седмица.

Все пак изпълнителният директор на Агенцията Фатих Бирол е оптимист. "Целта на утрояването е амбициозна, но постижима. Въпреки че тя ще успее, само ако правителствата бързо превърнат обещанията си в планове за действие".

През последните години количеството слънчева енергия в световен мащаб се е увеличило неимоверно, благодарение на по-ниските цени на слънчевите панели и затегнатите климатични политики в много страни. Но, ако страните се придържат към сегашните си амбиции, броят на слънчевите панели, вятърните турбини и водноелектрическите централи ще продължи да се разширява на нивата от 2023 г.

Ако изграждането на слънчеви и вятърни паркове продължи да се ускорява, както се случи през последните години, глобалната цел ще влезе в центъра на вниманието. Във всеки случай много ще зависи от плановете на Китай, който вече е световен лидер в областта на възобновяемата енергия с една трета от общия капацитет. Този дял ще нарасне до 40% до 2030 г., очаква МАЕ.

Китай ще генерира повече зелена енергия, отколкото останалата част от Азия и Европа взети заедно. Формално Китай има за цел да инсталира най-малко 1200 гигавата слънчева и вятърна енергия до 2030 г., но това количество вече ще бъде постигнато тази година. Тази година цената на китайските соларни клетки се срина заради масовото свръхпроизводство.

В Европа и САЩ това предизвиква негодувание, защото местните производители не могат да се конкурират с тези каскадьорски цени. Но намаляването на разходите вероятно ще ускори допълнително глобалното производство на слънчева енергия, тъй като слънчевите електроцентрали стават по-евтини и по-евтини.

Според МАЕ, за да продължат да растат доставките на възобновяема енергия, страните трябва да ускорят издаването на разрешителни за зелени проекти. Те могат също така да провеждат редовни търгове за изграждане на устойчиви електроцентрали, както Нидерландия прави вече прави за вятърните паркове в Северно море, посочва като пример местният сайт nu.nl.

Освен това страните трябва да инвестират сериозно в укрепването на електропреносната си мрежа, смята МАЕ. Инвестициите в батерии и други форми на съхранение на енергия могат да гарантират, че електроенергията от слънчеви панели и вятърни турбини може да се използва по-ефективно.

Енергийната агенция съветва страните да включат по-строги цели за изграждането на централи за възобновяема енергия в климатичните планове, които всички страни трябва да представят на ООН през следващата година. По време на срещата на върха за климата през 2025 г. трябва да стане ясно дали тези планове допринасят за желаното количество зелена енергия.