Pages

петък, 13 декември 2024 г.

Непоследователна политика мъчи бизнеса с термопомпи в Нидерландия

Непоследователната политика на последните две нидерландски правителства изправя пред хаос бизнеса с термопомпи.

За последните две години в страната бе регистриран бум на търсенето – първо заради шоковото поскъпване на цената на газа, а след това и решението на предишния министър на жилищното строителство Юго де Йонге от 2026 да задължи собствениците на жилища да сменят котела си за централно отопление с термопомпа.

Снимка: Пресслужба на ЕК

Предсрочната оставка на кабинета обаче остави тази политика на трупчета, а домакинства и фирми – в неведение.  Новият кабинет на Дик Схооф така и не даде ясен сигнал дали ще продължи политиката на Марк Рюте. Засега тази тема не е приоритетна.

Както политиката, така и търсенето може да се определи на приливи и отливи. Стабилизирането на европейската цена на газа през миналата година охлади и страстите за подмяна. От началото на декември обаче синьото гори отново скочи на борсите, а това рефлектира и върху търсенето

Очаква се тази година да бъдат продадени близо 100 000 термопомпи, което е наполовина по-малко в сравнение с миналата. Изчака Динамиката на цената на газа и неясната политика объркват хората и незнаят дали да си купят или да изчакат, коментира в интервю Франк Агтерберг от браншовата Асоциация на термопомпите.

Сред най-големите инвестиции по подмяна на инфраструктурата се отличи тази година град Утрехт, който си постави за цел да намали драстично използването на природен газ в домакинствата. Енергийната компания Enecо и операторът на градската топлопреносна мрежа пуснаха в експлоатация гигантска термопомпа. 

Помпата ще използва остатъчна топлина от пречистените отпадъчни води на 20 000 домакинства и промишлени предприятия, които вече няма да имат нужда за отопление от синьо гориво. От оператора заявиха, че огромното количество вода от хиляди кухни и бани все още влиза в пречиствателната станция при температура от 12 градуса дори в средата на зимата. С електричество термопомпата извлича топлината от отпадъчните води.

Благодарение на термопомпата е необходим много по-малко газ за осигуряване на топлина в Утрехт. Според Eneco това ще спести 30 000 тона CO2 годишно. Eneco планира да затвори една от газовите си електроцентрали в Утрехт преди 2030 г., а друга ще последва преди 2035 г. Компанията получи иновационна субсидия от 6 милиона евро за изграждането на термопомпата.

Освен това енергийната компания ще получи от правителството за следващите 15 следващите години още близо 50 млн. евро субсидии за устойчивост, само ако докаже на практика, че подобни иновативни проекти като този термопомпата докажат, че са по-евтини за управление в сравнение с газовата електроцентрала.

Засега това е единствената голяма инвестиция в страната. Други компании обявиха, че за момента и те ще пасуват докато не видят ясни сигнали от централната власт накъде ще тласне сектора.