Pages

събота, 14 декември 2024 г.

Разклатеният френско-германски двигател тревожи Европа

Двете най-важни европейски страни – Франция и Германия са политически разклатени, а същевременно след около месец започва мандата на Доналд Тръмп като американски президент. Добре подготвен - политическите планове са окомплектовани и екипът му е почти завършен. А Избирането му води до повишено състояние на тревога в Европа, пише в аналитичен материал белгийската обществена медия VRT.

Pictures: rp-online.de

Meer lees: Sputterende Duits-Franse motor baart Europa zorgen: "Er staan ons enkele jaren van instabiliteit te wachten" (vrt)

Разклатеният германско-немски двигател

Франция се вижда, че не е готова да защитава политическите интереси на Европа. На първо място Макрон се опитва да потуши вътрешнополитическите пожари. След поредица от назначени премиери, наред идва начело 73-годишният Франсоа Байру, който още не влязъл в премиерския кабинет се говори, че може да не се задържи дълго.

Германците и те са „болни“ от доста време, а икономиката им се задъхва, което рефлектира и на нейните съседи – Нидерландия и Белгия. Ситуацията в региона роди крилатата фраза, че ако германците кихнат, Нидерландия се проверява дали е настинала. Дали тази настинка ще се задълбочи – тестовете ще покажат само след няколко дни, ако бъде приета внесената оставка на канцлера Олаф Шолц.

Германците също са без пълноправно правителство. В деня на победата на Тръмп канцлерът Олаф Шолц (ГСДП) трябваше да заключи, че не може да продължи с коалицията си със Зелените и либералите. Страните не можаха да се споразумеят за плановете за развитие на германската икономика. През февруари ще последват нови избори.

"Предизвикателствата в Европа са такива, че трябва да увеличим усилията си, за да сме конкурентоспособни, но политическата ситуация в двете най-важни страни – Германия и Франция просто не позволява това", казва в интервю за белгийската телевизия политологът и експерт по проблемите на Европа Хендрик Вос от университета в Гент.

Защо е важно лидерите им да са в добра кондиция? Това са страните, в които се подготвят големите решения. Много често не са съгласни една с друга, но полагат основите на големите европейски компромиси. Това е важен фактор за развитието на в Европа, който е момента го няма, обяснява унченият.

Не само политически, но и икономически Германия и Франция са двигателят на Европа. И в двете страни притесненията за икономиката са в основата на политическите трусове. Франция трябва да направи значителни икономии, за да подреди бюджета си, дефицитът там е дори по-голям, отколкото в една Белгия.

Германия има по-добра политика на публичните финанси, но се бори с рецесия. Последните данни показват по-лоша икономическа прогноза за следващата година. Ситуацията с автомобилния концерн Volkswagen допълнително усложнява нещата. През есента гигантът обяви, че ще затвори най-малко 3 завода, а десетки хиляди работни места са изложени на риск.

Икономическата нестабилност може да представлява по-голяма заплаха от политическата ситуация. Предстоят ни няколко години на нестабилност. Ще трябва да се ограничим до контрола на икономическите щети в Европа", смята Хилке Ванденбусхе, професор по международна икономика в KU Leuven.

Освен това остава да се види какво въздействие ще окаже икономическата политика на Съединените щати върху Европа. Тръмп води кампания с протекционистка политика, основана на високите вносни мита. Експертите се страхуват от международна търговска война.

"За нас това е малко бедствие", казва Ванденбусхе. Резултатът според него може да бъде, че европейските компании ще се преместят в САЩ, за да избегнат митата. Освен това енергията там е много по-евтина, което е още едно слабо място на нашата европейска икономика.

Ситуацията в Германия и Франция оказва влияние върху всички страни, нашите икономики са изключително свързани. Другите страни-членки са малко притеснени от случващото се в Берлин и Париж, отбелязва още университетският професор. "На фона на съседните икономики, прогнозите за Белгия са по-добри, очаква се белгийската икономика да расте по-бързо от френската и германската икономики през следващите години. Но очакванията също не са розови. 

Притеснителни сигнали продължават да идват от нашата индустрията. Последният такъв случай беше в химическия сектор, където се предвиждат големи икономии в BASF в пристанището на Антверпен. Химията е един от най-важните сектори по отношение на износа. 

Допълнение на казаното за химическата индустрия в 3е News разказахме как и логистиката гледа с притеснение към следващата година.

Моментите на криза могат да бъдат възможност за предприемане на стъпки напред с ЕС, но това работи само ако картите са правилни във вътрешен план, отбелязва политологът Хендрик Вос. "Моменти на криза като този – с избирането на Тръмп, ситуацията в Украйна и Близкия изток – могат да бъдат възможности за предприемане на стъпки напред в ЕС. Но това работи само ако картите са правилни вътрешно. Сега това не е така". "ЕС е  на автопилот заради ситуацията в двете ключови страни. Политиката и икономиката няма да се сринат, но няма да показват категорични отговори пред предизвикателствата, които се изправят".