Pages

събота, 28 декември 2024 г.

Компании с участието на EDF и Engie ще строят 2 офшорни парка в Средиземно море

Два офшорни вятърни парка във френски води ще бъдат изградени с участието енергийните гиганти, става ясно от съобщение на Елисейския дворец.

Енергийният регулатор (CRE) е дал в последните дни на отминаващата година положително становище. По този начин е развързал ръцете на правителството да разреши същинския етап от конкурса.

Снимка: Ocean Winds 

Единият вятърен парк ще се изгражда от консорциума Ocean Winds (съвместна компания между Engie и EDPR) и компанията  Eolien en Mer Participation. Изграждането е планирано за 2030 г. Инвеститорите са дали по-дълъг срок, тъй като са отчели, че на по-късен етап може да има обжалвания. Планираната инвестиция е за 800 млн.евро. Фермата ще е с 12 турбини

Радвам се, че нашият опит и експертиза в изграждането и експлоатацията на плаващи офшорни вятърни паркове бяха признати в този търг. Ocean Winds е лидер в офшорния вятърен сектор, по-специално като оператор на WindFloat Atlantic, първият плаващ вятърен парк в континентална Европа. ENGIE се ангажира да подкрепя енергийния преход във Франция и Европа и развитието на възобновяемите енергийни източници е от решаващо значение за изпълнението на тази амбиция., казва Катрин Макгрегър"", главен изпълнителен директор на ENGIE

Консорциумът Ocean Winds има още 3 проекта за офшорни ферми в сектора с обща мощност 1 GW.

За другия парк се знае, че ще бъде в района на залива Фос, на 25 километра от брега. Изпълнението е поверено на консорциума Eoliennes Méditerranée Grand Large, на който акционери са EDF Renewables и Maple Power. Общата му инсталирана мощност от 250 MW и ще генерира около 1 TWh електроенергия годишно, достатъчна за нуждите на близо 500 000 души, става ясно от съобщението на консорциума. 

Двата одобрени инвеститора са поели ангажимент впоследствие  да рециклират вятърни турбини (включително лопатките и магнитите), се казва в съобщение на Министерството на промишлеността.

Плановете на Франция са да има в микса 18 GW офшорна вятърна енергия в експлоатация до 2035 г. и 45 GW до 2050 г.