Франция ще залага все повече на офшорните вятърни паркове. До момента има изграден един край бреговете на Сен Назар в края на 2022. Седем други са в различна проектна готовност, някои от тях се бавят заради отчуждителни процедури или обжалвания.
![]() |
Снимката е илюстративна. Личен архив |
ОФШОРНО БЪДЕЩЕ
В дългосрочната енергийна политика на страната е заложено броят на вятърните паркове да нарасне значително през следващите десетилетия като през 2050 те трябва да бъдат най-малко 50. Очаква се да произвеждат 40 гигавата енергия.
И докато някои от тях са с поглед към далечното бъдеще, проект за парк на местният енергиен гигант Engie и нейния партньор EDP Renewables са готови да пуснат в експлоатация до 2-3 години 500 мегавата, който ще снабдява 800 000 души.
Перките ще бъдат разположени между Йеу и Ноармутие. Ще се управлява от създаденото съвместно предприятие Ocean Winds с по 50% акционерно участие между двете компании. Инвестицията е за 2,5 млрд. евро, разказа телевизия BFM Bussines.
По друг проект работи консорциум с участието на френската компания EDF, ще изгради вятърен парк край бреговете на Нормандия. Очаква се да заработи до 2031, съобщи Министерството на енергийния преход.
Парк Centre Manche 1 ще е с мощност от 1 гигават (GW), достатъчна за снабдяване с електричество на 1,5 млн. жители. Вятърните турбини ще бъдат инсталирани на 32 км от брега. Проектът е възложен на консорциума Eoliennes en Mer Manche Normandie" – обединение между EDF Renewables и канадската компания Maple Power.
Сред списъка от предстоящи проекти 8 са поверени на оператори с участието на EDF.
Страната все повече ще залага на ВЕИ енергията. В тази връзка през годината ще се проведат поредица от обществени дебати, за да се определи позиционирането на бъдещите паркове по бреговата линия.
И докато ВЕИ секторът и свързаните с него компании, чертаят безоблачно
бъдеще на зелените централи, авторитетният вестник „Монд“ публикува критичен доклад
от над 300 страници, в който се казва, че Франция е загубила 30 години в преследването за
постигане на енергийна независимост, но е със зле подготвена стратегия по
отношение на зеления преход.
![]() |
Далекопровод във Франция. Picture. RTE |
УНИЩОЖИТЕЛЕН ДОКЛАД
В резултат на
"политическата непоследователност" и безцелното движение на
енергийната политика от средата на 90-те години на миналия ХХ век Франция е
загубила перспективата сама да си осигурява енергийните нужди, особено
електроенергията.
Докладът от 372
страници, представен на парламента в четвъртък, е резултат от шестмесечно разследване на
многопартийна комисия.
Според вестника
документът, разработван от многопартийна комисия в представлява "дълга история на забележителни стратегически грешки, на
нечути предупреждения, на пропуснати шансове, краткосрочно мислене,
необосновани предположения, рисковани залози и регулаторни и законодателни
димни завеси".
Двама от
членовете - Антоан Арманд ("Ренесанс") и Рафаел Шеленбергер ("Републиканците") заявяват, че "днес Франция е
изправена с гръб към стената" по отношение на енергийните доставки".
През 2022 г. страната е произвеждала 87% от електроенергията си от източници, които
не са свързани с въглеродни емисии, но не е успяла да се възползва от тази
огромна преднина в глобалната надпревара за изоставяне на изкопаемите горива.
В доклада се констатира, че когато Франция е трябвало да инвестира в соларния и вятърния сектор, както за производство на електроенергия, така и за продажба на френските технологии в световен мащаб, поредица от политически провали са оставили вратата отворена за китайците, които сега доминират в световен мащаб. Пише още, че не са положени достатъчно усилия за удължаване живота на френските ядрени реактори, въпреки че всички са знаели, че срокът им на годност наближава.
![]() |
Picture. EDF |
НОВ ЖИВОТ
Месеци преди да излезе този доклад стана ясно, че през тази година предстои спиране на 7 атомни блока за ремонт, за да удължи живота им с 10 години - от 40 на 50. Атомните централи Chinon и Saint-Laurent ще работят между 6 и 9 месеца с намалени мощности. Други 5 АЕЦ също готвят спиране на блокове. 10 пък все още са в процес на ремонт заради корозия. Към момента от 56 атомни блока работят 43.
Притиснатa от проблемите с производството на електроенергия, компанията EDF иска да съкрати срока и да пусне някои от блоковете възможно по-бързо от планираното, за да осигури достатъчно електроенергия в микса на страната, коментира телевизия BFM Bussiness по повод излязъл годишен доклад на компанията.
Неволите със спрените реактори тормозят френската компания от миналото лято. През юли и август, когато нивата на реките бяха безпрецедентно ниски заради засушаването, компанията вече беше спряла половината си мощности си и натрупа близо 18млрд. евро дефицит в сметката си.
Атомните и хидроенергийните мощности на Франция, които бяха силно засегнати през миналото лято, ще възстановят капацитета си поетапно най-късно до 2025 година, прогнозира в телевизионно интервю шефът на оператора RTE Ксавие Пиехачик. Уверен е, че Франция няма да има недостиг на електроенергия. Част от намаленото производство ще бъде компенсирано през 2023 г. с пуснкането на двa големи офшорни вятърни парка, както и всички налични ВЕИ-та на сушата.
Още от 70-те години на миналия век водноелектрическите централи са ключов стълб, който поддържа енергийната стабилност и осигурява баланса в мрежата. Страната разчита на тях и в политиката за намаляване на въглеродния диоксид. Макар и стари те имат огромен потенциал за развитие, който с нужните модернизации и инвестиции може да се увеличи техният потенциал.
Съоръженията произвеждат средно по 60 тераватчаса годишно. С инвестиции може да се увеличи производството им на енергия с 20% или 12 тераватчаса, казва президентът на France Hydro Electricité Ксавие Касио, което обединява операторите на 720 структури в цялата страна.
ИНВЕСТИЦИИ В УСЛОВИЯ НА СУША
Франция планира мащабни инвестиции във водния сектор, но едва ли е забравила един не маловажен факт – историческото засушаване, което обхвана Западна Европа през миналата година и лиши от ценна енергия целия регион около Бенелюкс. Регистрирани бяха 32 дни без значителни валежи, най-дългият период от началото на воденето на статистика през 1959 г., а държавният метеорлогогична служба заяви, че се очакват малко или никакви валежи поне до края на пролетта.
Министърът на екологичния преход Кристоф Бечу предупреди, че Франция ще трябва да се справи с до 40% по-малко вода през следващите години и добави, че страната вече е в "състояние на тревога" и ограниченията в някои райони са напълно оправдани.
А когато битката с природата изглежда загубена, на помощ идват съседите. И по конкретно Белгия. В сушавата 2022 година кралството е изнесло 4 пъти повече ток и 13 пъти повече газ към Франция, за да компенсира недостигащата енергията. Данните за трансграничната търговия с електроенергия показват, че Белгия е най-големият износител на нетни потоци за френската енергийна система.