Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

вторник, 18 април 2023 г.

„Газпром“ вещае газови проблеми за Европа

Руският газова компания „Газпром“ прогнозира, че Европа трудно ще успее да попълни газовите си запаси през следващата зима.

Според нея страните от Стария континент ще се сблъскат с големи трудности при доставянето на втечнен природен газ предвид засилената конкуренция на този пазар.

„Ще бъде много трудно предвид политически мотивираните решения за отказ от внос на руски газ по тръбопроводи. Количеството газ, налично на европейския пазар, ще бъде силно повлияно от конкуренцията за втечнен природен газ", се казва в публикация в социалната мрежа Telegram.

Не така мислят обаче от Gas Infrastructure Europe, според която европейските хранилища по всяка вероятност ще приключат зимата наполовина пълни. За сравнение през миналата година по това време газогранилищата са били два пъти по-празни. Идните месеци не се очакват някакви сътресения на газовия пазар. 

Информацията намира отражение и в белгийската преса. Един от авторитетните вестници на страната HLN отбелязва, че след като Русия започна военни действия в Украйна Европа изгражда повече терминали за внос на втечнен природен газ например от САЩ и Катар.

Проектите за устойчива енергия също се ускоряват, за да се намали зависимостта от Русия, като същевременно се спестява значително от потреблението на газ. Това би трябвало да помогне да се премине през следващата зима без недостиг на газ в Европа.

Фламандската обществена медия VRT пък отбеляза наскоро в аналитичен репортаж, че е спаднал делът на внесения руски газ в Европа за една година. През 2021 той е бил 45%, докато след нахлуването в Украйна и наложените санкции от ЕС е спаднал до 24%.

Според "Евростат" делът на руското синьо гориво е драстично намалено за Белгия, която се преориентира към Норвегия, Нидерландия и Катар. Същевременно Москва продължава да поддържа приятелски отношения с Унгария, която през 2021 година е 95%  от газа е внесен „Газпром“, а нищожните 5% от други източници.

След избухване на руско-украинския конфликт страните в Западна Европа положиха сериозни усилия да се откажат от руския газ. Унгария обаче сключи преди дни споразумение и ще получава 4,5 милиарда кубически метра газ годишно.


След като газовите потоци към Стария континент намаляха Кремъл насочи усилията си на Изток. Един от стратегическите партньори е Китай, която се интересува от допълнителни доставки по газопровода „Силата на Сибир“.


През май 2014 г. „Газпром“ и китайската CNPC подписаха споразумение, съгласно което руската страна трябва да доставя 38 млрд. куб. м годишно по газопровода „Силата на Сибир“ през следващите 30 години.