11 549 фалита са обявени в Белгия през 2024 година. Над 27 000 души са загубили работа, сочат публикувани данни на националната статистика. Сред най-големите компании обявили фалит са производителят на автобуси Van Hool и този на чипове Belgan, фабриката за обувки Bristol и белгийските магазини за килими от веригата Carpetright .
Снимка: Пресслужба на ЕК |
Най-много фалирали
компании има в строителния и транспортният сектор, търговията на едро, доставчиците
на бизнес услуги, но нямаше рекордни цифри. В хотелиерството също има затворили
бизнеси, но те са далеч по-малко в сравнение с нивата по времето на корона
кризата.
Началото на 2025 година изправя фирмите пред още едно предизвикателство – ръстът на инфлацията. Според един специфичен закон, характерен само за Белгия и Люксембург – с поскъпването на живота и обявения ръст от статистиката, фирмите са задължени по специална формула да актуализират заплатите на служителите в държавната администрация и частния сектор.
Собствениците нямат право да се скатават и задължително трябва да спазят процедурата. Така, от 1 януари близо един милион души ще видят с 3.5% по-високи заплати в банковите си сметки.
Според направено проучване на HR компанията SD Worx сред близо 600 мениджъри, почти всички са били единодушни, че ръстът на заплатите и липсата на достатъчно кадри са основните предизвикателства през 2025 година.
За неволите и притесненията на логистичния и транспортния сектор ви разказахме с обзорен анализ в 3e News в края на годината. Редица мениджъри предвещаваха проблемна година и следяха с притеснение случващото се в съседна Германия и Нидерландия. Много от компаниите казват, че през 2024 г. са си поели малко въздух, но все още не са стигнали резултатите от преди руската инвазия.
Сдружението Boltrics, въз основа на прекия си опит, прави класация на най-наболелите задачи. На върха на класацията отново е посочено липсата на качествени кадри.
Разразилата се криза и шоковото поскъпване на цените, отънява да краен предел портфейла на средностатистическия белгиец. За да свърже двата края, той да се мести от един сектор в друг в търсене на най-високо заплащане или най-добри условия на труд. Като прибавим и „неадекватните“ имиграционни политики - това прави изключително тежка работата на компаниите да запълнят съществуващия недостиг на работна ръка или дори да се разрастват.
Логистичните и транспортните компании ще трябва да се съсредоточат върху стратегиите за задържане на персонала и автоматизацията, ако искат да подобрят производителността си, казват от сдружението.
Наред с несигурните доставки – 2023 и 2024 повишили цените на труда, горивата и суровините. Индустриите са принудени да се фокусират върху намаляването на тези разходи и да поддържат маржовете на печалба.
Тревога бият и от химическата промишленост. За задаващата се икономическа буря в Европа вече се подготвя германският концерт BASF и неговият завод в Антверпен. Мениджмънтът очаква, че кризата няма да се размине леко и затова е разработил 4-годишна кризисна стратегия за оцеляване, става ясно от публикации в местната преса. Синдикатите са наясно с хода на реформите и вече усилено обсъждат как и откъде ще се „реже“, за да не изпадне в положение за масови съкращения. От BASF за обещали, че ще се правят икономии, но не и съкращения.
Според стратегията на базирания в Лудвигсхафен фармацевтичен гигант от икономии ще трябва да се спестят близо 1,2 млрд. евро до 2028 г. От клона в Антверпен казват, че за момента не виждали пряка опасност или застрашаване на конкурентните им позиции, но вече си „подготвяли домашното“ с оглед на ситуацията в региона. "Това, което можем и трябва да направим към момента, за да гарантиране конкурентоспособността си, е да контролираме разходите. И точно правим“, казват от компанията.
Белгийският филиал на компанията говори за "амбициозен и осъществим план", с който да се около 100 милиона евро до 2028 г., включително от разходи за персонал. Тази амбициозна цел означавала, че ще се намали броят на персонала през следващите години. Това ще става главно както се даде на хората доброволно да напуснат по собствено желание. "Никой не трябва да се страхува, че ще загуби работата си по икономически причини, обещават компанията.
Скачени съдове
Не по-цветущо е положението в съседна Германия, която освен от тежка икономическа криза, политическа безизходица, предсрочни избори – частният сектор е налегнат от лавина от фалити.
Според Института за икономически изследвания в Хале (IWH), цитиран от ДПА и БТА, ситуацията може да се сравни с финансовата криза от 20029 година. "Намираме се в диапазона, в който отделните месеци лесно могат да достигнат 20-годишни върхове. По време на финансовата криза през 2009 г. имахме около 1400 случая на компании, изпаднали в несъстоятелност на месец. Сега отново достигнахме това ниво", казва представителят на института Щефен Мюлер от института. В момента около 500 фирми, с до 10 служители, са изправени пред несъстоятелност.
Неплатежоспособността сред германските компании през миналата година е достигнала най-високото си ниво от 2015 г., потвърждава тази тенденция проучване от декември месец на кредитната агенция Creditreform. През 2024 г. общо са регистрирани около 121 300 производства по несъстоятелност, което представлява ръст от 10,6 на сто на годишна база спрямо 2023 г. "Кризите от последните години сега засягат компаниите с известно забавяне във времето под формата на неплатежоспособност", заяви Патрик-Лудвиг Хантч, ръководител на икономическите изследвания в агенцията.
"Това означава, че данните за неплатежоспособността скоро може да се изравнят с рекордните нива от 2009 и 2010 г., когато над 32 000 компании фалираха", допълни той. Някои от тези фалити се дължат на догонващи ефекти от времето на КОВИД-19 и години на много ниски лихвени проценти, определени от Европейската централна банка, заяви от своя страна Щефан Мюлер.
С прогноза за германската икономика излиза и изследователския институт Handelsblatt Research Institute (HRI), който очаква да се свие отново тази година. В резултат на това Германия бавно, но сигурно се насочва към най-дългата икономическа криза от Втората световна война насам. Икономистите в института предвиждат свиване от 0,1% тази година.
Германия също няма да може да ограничи инфлацията за момента. Тази и следващата година тя се очаква да бъде над 2%. Това е проблематично, тъй като ЕЦБ иска да намали лихвените проценти, за да стимулира икономиката.
Нидерландските медии отбелязват още, че освен тежките времена за съседите от Белгия и Германия, полъхът на фалитите и лавина от безработни са обзели Обединеното кралство. По-високите данъци са принудили една четвърт от фирмите да пратят служители на Борсата, според проучване на S&P Global. Темпът на съкращения не се е случвал от половин век, ако не броим корона кризата, казват от агенцията.
Данъкът върху заплатите беше увеличен значително през есента от министъра на финансите Рейчъл Рийвс. Това е с цел да се запълни огромна пробойна в британския бюджет. Компаниите вече предупредили, че увеличението на данъците с 26 милиарда британски лири ще бъде за сметка на ръста на заплатите, заетостта и ще доведе до покачване на цените.
Опасенията за въздействието на нарастващите разходи за труд, заедно с общото безпокойство относно бизнес инвестиционната среда, са ключовите фактори, които натежават върху перспективите за растеж през 2025 г.", казва Тим Мур, икономически директор в S&P Global Market Intelligence.