Pages

четвъртък, 16 февруари 2023 г.

Войната в Украйна превърна Зеебрюге във фактор на газовата карта

Войната в Украйна и нарушените доставки на руски газ прекроиха кардинално и движението на газовите потоци. Докато преди една година мощната немска икономика се захранваше със синьо гориво, което идва от изток на запад, сега движението е в обратна посока. Това превръща белгийското пристанище Зеебрюге във ключов енергиен център за Стария континент, пише в свой обширен анализ фламандската обществена медия VRT. Поводът е проведената първа по рода си енергийна среща на високо равнище с участието на премиера Александър де Кро и канцлера Олаф Шолц.

Credit: Fluxys
Зеебрюге се превърна във важен енергиен център за внос-износ и германската икономика е силно зависима от него, коментира енергийният специалист Люк Повелс

„От една страна има втечнен природен газ (LNG), който може да се доставя от всяка точка на света чрез танкери и стана заместител на руския газ. Има терминал за втечнен природен газ. Достигат тръбопроводи от Обединеното кралство и Норвегия. Същеременно Германия в момента няма терминал, което я прави силно зависима“, казва той.

През Зеебрюге чрез мрежата на белгийския оператор “Флуксис“ (Fluxys) минават по 15 милиарда кубически метра природен газ всяка година. За да покаже нагледно колко зависима е станала Германия от пристанището VRT са поискали справка от оператора. От нея се вижда, че през 2021 г. транзитът от Белгия към Германия е бил 20 тераватчаса (TWh) Година по-късно се увеличил десетократно до 256 тераватчаса.

Газовите транспортни коридори на Белгия

Стрелките показват в каква посока тече газът. Освен за Германия има транзит и за Франция, Испания и Италия. Газ влиза и от Нидерландия. В Зеебрюге, освен LNG, норвежкият и британският газ влизат по тръбопроводи.

След срещата между Александър де Кро и Олаф Шолц стана ясно, че Белгия ще удвои газовия капацитет към Германия през пристанището Зеебрюге, а същинската работа ще започне още тази година. Самият оператор „Флуксис“ е потвърдил, че вече е започнал работата по разширението на капацитета.

Договорено е също страните да свържат водородната инфраструктура най-късно до 2028. С тази инициатива се цели поетапна интеграция на белгийско-германските индустриални клъстери.

OЩЕ ПО ТЕМАТА: