Pages

петък, 25 октомври 2024 г.

Сърбия може да си докара до 6 млрд.евро на година от секторите на бъдещето

Новите сектори на бъдещето като електромобилна индустрия, чиста енергия и цифров преход може да донесат до 6 милиарда евро в хазната на Сърбия. Това заяви по време на балканската си визита председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен на съвместна пресконференция в Белград  с президента Александър Вучич.

По време на кратката си визита те са обсъдили както ключови проекти, които се изпълняват, така и такива, които ще се очертават стратегически за общността през следващите години. Фон дер лайен е заявила на Вучич по време на разговора си, че страната може да стане стане лидер в производството на батерии и електрически превозни средства и го е поздравила за направените регулаторни стъпки в тази посока.

. ЕС и Сърбия ще си сътрудничат в разработките на батерии за електромобили и суровини

„Ще работим заедно по амбициозни проекти, които ще създадат добри работни места и растеж на Сърбия. Нашето партньорство да разкрие до 20 000 работни места и да добави милиарди евро към вашия БВП. С други думи: Това е богатство, създадено тук, в Сърбия, и то ще остане в Сърбия в полза за цялата страна“, увери председателят на ЕК.

Вучич и фон дер Лайен са обсъдили и бъдещи проекти, свързани с добива на суровини. Председателят на ЕК го е уверила, че народът може да бъде напълно сигурен, че „ЕК ще уважава и съхранява красивата природа и винаги ще се вслушва и сътрудничи с местните общности“.

Припомням, че темата с експлоатацията на литий взриви сръбското общество и предизвика остри протести сред учените, след като Сърбия и Европейският съюз обявиха през лятото, че ще си сътрудничат в секторите с акумулаторни батерии, суровини и електрически превозни средства.

Двустранното споразумение през тази година беше направено в момент, в който сръбската страна реши да възобнови проект за изграждане на литийна мина с огромни залежи в близост до град Лозница.

Сърбия получи подкрепа от германския канцлер Олаф Шолц, а компанията  Rio Tinto  заяви, че може да произвежда около 58 000 тона литий годишно, което е достатъчно, за да се направят батерии за 1,1 милиона електрически превозни средства.