Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 25 октомври 2024 г.

Сърбия може да си докара до 6 млрд.евро на година от секторите на бъдещето

Новите сектори на бъдещето като електромобилна индустрия, чиста енергия и цифров преход може да донесат до 6 милиарда евро в хазната на Сърбия. Това заяви по време на балканската си визита председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен на съвместна пресконференция в Белград  с президента Александър Вучич.

По време на кратката си визита те са обсъдили както ключови проекти, които се изпълняват, така и такива, които ще се очертават стратегически за общността през следващите години. Фон дер лайен е заявила на Вучич по време на разговора си, че страната може да стане стане лидер в производството на батерии и електрически превозни средства и го е поздравила за направените регулаторни стъпки в тази посока.

. ЕС и Сърбия ще си сътрудничат в разработките на батерии за електромобили и суровини

„Ще работим заедно по амбициозни проекти, които ще създадат добри работни места и растеж на Сърбия. Нашето партньорство да разкрие до 20 000 работни места и да добави милиарди евро към вашия БВП. С други думи: Това е богатство, създадено тук, в Сърбия, и то ще остане в Сърбия в полза за цялата страна“, увери председателят на ЕК.

Вучич и фон дер Лайен са обсъдили и бъдещи проекти, свързани с добива на суровини. Председателят на ЕК го е уверила, че народът може да бъде напълно сигурен, че „ЕК ще уважава и съхранява красивата природа и винаги ще се вслушва и сътрудничи с местните общности“.

Припомням, че темата с експлоатацията на литий взриви сръбското общество и предизвика остри протести сред учените, след като Сърбия и Европейският съюз обявиха през лятото, че ще си сътрудничат в секторите с акумулаторни батерии, суровини и електрически превозни средства.

Двустранното споразумение през тази година беше направено в момент, в който сръбската страна реши да възобнови проект за изграждане на литийна мина с огромни залежи в близост до град Лозница.

Сърбия получи подкрепа от германския канцлер Олаф Шолц, а компанията  Rio Tinto  заяви, че може да произвежда около 58 000 тона литий годишно, което е достатъчно, за да се направят батерии за 1,1 милиона електрически превозни средства.