Първият в света завод за "зелена" стомана се строи в далечния север на Швеция и скоро ще произвежда без да отделя никакви емисии въглероден диоксид, разказва в репортаж нидерландската телевизия RTL. Инвестицията е за 6 милиарда евро.
Screenshot:RTL Nieuws |
Стоманата е материал, без който не можем. Има го във вашия велосипед, пералня, мостове и сгради. Единственият проблем е, че производството е изключително замърсяващо.
Стоманата се произвежда чрез смесване на желязна руда с въглища при изключително висока температура. По време на този процес се отделя огромно количество CO2. Големите производители са отговорни за 8% от всички емисии в световен мащаб, отбелязва в встъпителния си коментар кореспондентът на медията до далечния Север.
В шведския град Боден в момента се строи стоманодобивен завод, където не се използват въглища, а водород, произведен на място от зелена електроенергия. "Това е стоманодобивният завод на бъдещето. Благодарение на тази технология редуциране емисиите CO2 с 95%", казва с гордост Ан Граф от компанията Stegra.
Заводът е все още е в процес на изграждане, но клиенти като BMW, Volkswagen и IKEA вече са поръчали тонове зелена стомана. Инвеститори и правителството вече са инвестирали милиарди евро. Сред големите вложители са нидерландски компании, пенсионен фонд на държавните служители и местна голяма застрахователна компания.
Медията хвърля предизвикателно ръкавицата към местната стоманодобивна компания Тата в Айсмунден като подчертава, че това, което става в далечния Север местните в Нидерландия само може да гледат със завист. Коментарът има своя далечна предистория, тъй като не са един и два протестите срещу Тата за замърсяване на въздуха. Вярно е, че се работи върху това да направи стоманодобивния си завод по-устойчив, но ще отнеме години, преди това да се случи - ако изобщо успее, заявява RTL.
"Целият свят наблюдава какво се случва в Северна Швеция. Това е много важно в борбата с изменението на климата и глобалното затопляне, защото стоманодобивният сектор е огромен замърсител. И за да има ефект следващите години трябва да има компании като тази в Швеция, които дръзко експериментират и правят нещата по съвсем различен начин“, казва климатологът Ян Ротманс.
Не всички обаче са ентусиазирани от тази революционна технология. Сред върлите противници въобще да се строи завод са коренните жители на Северна Швеция - саамската общност. Те живеят на тази земя от векове със своите северни елени. Често мигрират от едно място на друго. Навлизането на индустриализацията прави животът им труден.
Елените се страхуват от хората, електрическите кабели и вятърните паркове, казва саамският пастир Хенрик Андерсон. Той открито използва възможността да изрази възмущението си пред камерата на нидерландската телевизия, за да заяви, че не одобрява инвестициите на пенсионния фонд ABP, с които се стои завода и се разширява вятърния парк в тази отдалечена част на шведската пустош."Вашият пенсионен фонд инвестира в изкореняването на нашата култура и общност", смята той.
Междувременно изграждането лека полека напредва. И фонд и инвеститори са наясно, че това е пилотен проект – за първи път в света. Нищо не е гарантирано. Но ентусиазмът е огромен. Всички се надяват, че първата зелена стомана ще излезе от поточната линия през 2026 г.