Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 2 ноември 2024 г.

Чехия временно удря спирачка на проекта за 2 ядрени блока

Чешкото правителство е принудено временно да забави темпото по проекта за изграждане на 2 нови атомни блока  АЕЦ „Дуковани“. Конкурсът бе спечелен през лятото от южнокорейската корпорация KHNP Group в конкуренция с френската EDF и американската Westinghouse.

АЕЦ Дуковани. Снимка: CEZ

Двете отпаднали от надпреварата компании видяха нарушения на процедурата по избора и подадоха съвместна жалба, която е приета и разгледана от чешкото Бюро по конкуренцията (UOHS).

OЩЕ ПО ТЕМАТА: Чехия ще строи нови блокове и казва чао на въглищата

По информация на френската телевизия BFM, цитирана и в белгийската преса, говорителят на контролния орган е заявил, че мярката е взета от превантивни мерки. „Това решение ще даде време на UOHS да оцени жалбите дали са основателни. Мярката е по-добре да се приложи сега преди да е подписан договора, обясни  Мартин Сванда.

Медиите припомнят и за посещението на южнокорейският президент Юн Сук Йол в Прага през септември, който загатна, че може да „продаде“ част от договора на Westinghouse, както го е правила в миналото в Обединените арабски емирства.

Контролираната от държавата чешка енергийна група ЧЕЗ управлява 2 атомни електроцентрали – Темелин и Дуковани, разположени в южната част на страната. Мощностите генерират около 30% от общото производство на електроенергия в Чехия.

С двата нови блока и малките модулни реактори, които ще бъдат построени до 2050 г., ядрената енергия може да представлява 50% от чешкия енергиен микс.

KHNP предложи да построи двата нови блока за около 200 милиарда чешки крони (8,5 милиарда долара) всеки. Прага очаква да финализира споразумението с KHNP до март 2025 г., което ще позволи строителството да започне през 2029 г. и да тества първия нов реактор през 2036 г.

петък, 1 ноември 2024 г.

Шарл Мишел: ЕС се крепи на доверие, търговия и трансформация

Днес светът се движи по ръба на бръснача. Войни и конфликти пронизват същността на нашата многостранна система и глобалното доверие. Войната на Русия срещу Украйна, тази в Газа, кризата в Близкия изток и да не забравяме ужасната гражданска война в Судан. Тези и други конфликти създават опустошителен коктейл от хуманитарни катастрофи, дестабилизация и несигурност, като отдалечават света от върховенството на закона към правото на силата.  

Снимка: Пресслужба на Съвета на ЕС

На всичкото отгоре всяка седмица виждаме опустошителните последици от изменението на климата в световен мащаб, от тайфуна в Югоизточна Азия и бушуващите горски пожари в Канада до ужасните внезапни наводнения в Испания тази седмица, заявява по време на лекция председателя на ЕС Шарл Мишел.

Едно нещо е абсолютно сигурно - нито една държава, дори и най-силната, не може да се справи сама с всички тези предизвикателства. Повече от всякога се нуждаем от сътрудничество и многостранно сътрудничество.

За да проработи мултилатерализмът, се нуждаем от трите неща: доверие, търговия и трансформация. Трябва да изградим повече доверие. Хората трябва да могат да вярват един в друг, когато сключват споразумения и работят заедно, а изграждането на доверие изисква зачитане на международното право, което е от решаващо значение когато нациите си сътрудничат.

Нуждаем се от търговия, защото тя генерира просперитет и ни помага да постигнем общите ни цели. Трябва също така да трансформираме глобалните многостранни институции, така че те да са силни и подходящи за 21-ви век.

Според Мишел ЕС се крепи на трите Т (Trust, Trade, and Transformation).  Доверието (trust) между държавите членки и се основава на нашите общи закони, ценности и отчетност. Това доверие ни позволява да си сътрудничим и да постигаме компромиси по трудни въпроси, които някога са били табу.

Търговията (trade) е основен стълб на нашия Европейски съюз още от дните на Европейската общност за въглища и стомана и създаването на нашия единен пазар и митнически съюз се отървахме от търговските бариери и осигурихме свободно движение на стоки, услуги, хора и капитали през границите. Превърнахме Европа от континент, разделен от война, в континент, който работи заедно в безброй сектори.

Ние изграждаме нашия европейски суверенитет тухла по тухла, намаляваме свръхзависимостта си и изграждаме взаимноизгодни партньорства с останалата част от света.

Искаме да изграждаме мостове, а не бариери, а това изисква повече доверие, повече диалог, повече взаимно разбирателство между нациите и хората и по-малко поляризация, която разделя нациите.

Твърдо вярвам в многополюсния свят, в който всяка държава или група държави може да определи свой собствен път, като зачита общите правила. Не трябва да става въпрос за избор на една страна пред друга. Трябва да слушаме, да си сътрудничим и да създаваме общи решения, основани на интелигентен компромис. Трябва да развием колективната си интелигентност, за да решаваме колективните проблеми.

Днес тъмен облак на недоверие виси над международното сътрудничество. Затова искам също така да отдам дължимото на вашата неуморна решимост да върнете доверието в сърцето на СТО. Като председател на Европейския съвет знам колко е трудно да се вземат решения само с 27 държави-членки. Така че не подценявам предизвикателството ви при вземането на решения с над 160 членове на СТО.

Търговията е двигателят на многостранното сътрудничество. Доверието е бензинът, задвижващ двигателя. А трансформацията е движението към нашата цел — ефективно и модернизирано многостранно сътрудничество. Затова трябва да трансформираме и реформираме нашите многостранни институции, като започнем със СТО.

След 10 години като член на Европейския съвет научих поне три ключови урока за бъдещето. Първо, когато регионите си сътрудничат повече, светът си сътрудничи повече и това укрепва ООН и нашата многостранна система. В ЕС се опитахме да укрепим връзките си с всички големи регионални организации през последните години, като Африканския съюз, АСЕАН, CELAC и с държавите от Персийския залив.

Второ, трябва да бъдем верни на убежденията си, винаги и навсякъде. Двойните стандарти са отрова в кръвта на международното сътрудничество. Законът си е закон и ние трябва да го защитаваме навсякъде, където е застрашен. Тези закони трябва да се решават от всички, така че да са легитимни и да се прилагат от всички, така че да са универсални. Без бране на череши. Европейският съвет напълно подкрепя генералния секретар на ООН Гутериш и работата на Организацията на обединените нации. Той е пазител на нашата основана на правила многостранна система и етикетирането му като персона нон грата е напълно неприемливо.

И накрая, третият урок е важността на доверието. С повече доверие можем да предотвратим напрежението и конфликтите. С повече доверие можем да решаваме проблеми и да изграждаме бъдещи проекти заедно. Възстановяване на доверието, стимулиране на търговията и трансформиране на нашите многостранни институции – това са трите Т, за да направим света по-мирен и по-проспериращ.

Британците не искат енергийния преход да става за сметка на „задния им двор“

Великобритания смята ударно да строи вятърни и слънчеви електроцентрали, за да стане климатично неутрална до 2050 година. Почти утопичен изглежда планът на правителството да генерира само чиста енергия още през 2030 . Задачата няма да е никак лесна, тъй като този или идните кабинети са изправени пред социален взрив от недоволни срещу идеята да се поставят електропреносни стълбове сред непокътната от хилядолетия девствена природа.

Снимка: личен архив

Местните са заявили, че нямат против политиките на зеления преход и екологичната енергия, но не по този начин и без никой да е потърсил тяхното мнение, разказва кореспондентът на нидерландската обществена телевизия от най-затънтените кътчета на Острова.

Фактите са такива, че ако искат британците да включват копчето на лампата само с екологична енергия, трябва да се удвои капацитетът на вятърната енергия на сушата, са се утрои генерираната слънчева енергия и да стане над четири пъти спрямо момента офшорната. Това е огромно начинание, което се очаква да струва милиарди евро частни и публични инвестиции.

За да транспортира цялата тази чиста енергия от вятърните паркове до домакинствата, електрическата мрежа на Обединеното кралство се нуждае от мащабно реновиране. Това означава, че голям брой преносни кабели ще трябва да бъдат подменени в източните английски живописни провинции, на недокоснати от векове терени, които се бранят като бижу от местните общности. Хората за нищо на света не са склонни да се поставят 50-метрови метални стълбове в задния им двор.

Срещу действията на държавата е създадено специално гражданско движение NIMBY, което с всички сили оспорва строителните проекти в своите квартали.

Че има нужда от разширение на мрежата, казва и Международната агенция по енергетика, според която Великобритания изостава във ВЕИ политиките спрямо останалите държави по света.

Новият министър на енергетиката Ед Милибанд обявил в поредица от интервюта, че е готов за битката. Смята да се изправи срещу всеки и да покаже, че е самият той е твърдо „за“ политиките по климата и смята да даде зелена светлина на няколко големи слънчеви централи следващите години. В най-скоро време смята чрез законодателни поправки да развърже ръцете на офшорния бизнес като премахне рестрикциите за инсталиране на голям брой вятърни перки на сушата. Той е бил готов да стигне и до там, че да забрани на общините и гражданските организации да изразяват правото си на оспорване по тези ключови национални проекти. „Ако не строим, няма да получи енергията, от която се нуждаем. Това е въпрос на националната сигурност“, категоричен е министърът.

Класифицирането на проектите за зелена енергия като съществени и от национално значение може да улесни в един бъдещ период отхвърлянето на възраженията в съда, коментира пред нидерландската телевизия енергийният експерт от Stonehaven Consulting Адам Бел, който преди това е работил за правителството. Според Бел стълбовете и новата мрежова инфраструктура са изключително важни за страната и трябва да бъдат изградени.

Политиките на кабинета не се нравят на гражданката Роузи Пиърсън от Есекс , която създава група срещу поставянето нови електрически стълбове в Източна Англия. "Вече има много хора, които не могат да продадат къщите си, защото стълбове ще има в задния им двор. Или стопани, чиито високоволтови мрежи ще минават през нивите им. Това има огромно влияние върху туризма и бизнеса в региона", казва аргументира се протестърката.

Роузи казва, че не е против политиките за климата, но смята, че електрическите стълбове не са добро решение. Според нея би било по-добре кабелите да се поставят по дъното на морето. И ако наистина трябва да се направи по суша, то да е под земята. "Ние не казваме "не" на чистата, зелена енергия. Разбираме, че мрежата трябва да бъде разширена, но има и по-добри начини", казва тя. В отговор правителството заявява, че подземното строителство е много по-скъпо.

На местно ниво се правят изследвания за това как хората могат да бъдат компенсирани за строителните работи, така че да бъдат по-ангажирани в плановете, казва Адам Бел.

"Винаги ще има противници, но това, което можете да направите, е например да им обещаете отстъпка от сметката им за енергия или еднократна сума пари. Има и възможности за местни инвестиции, а за конкретни енергийни проекти можете да предложите акции или съсобственост."

Бел очаква продължителна битка между държавата и сдружението NIMBY. "Ако искаме да бъдем климатично неутрални, трябва да градим, но гражданите също трябва да имат думата.

Министър Милибанд е категоричен, че няма да се предаде на NIMBY: "Ще изградим системата за чиста енергия, от която Великобритания се нуждае. Това е единственият начин да се намалят сметките за енергия, да се осигури сигурност и да се справим с климатичната криза."

Нидерландската индустрия чака с вперен поглед развоя на изборите в САЩ

Нидерландската индустрия е криза и последните данни показват, че обемът на поръчките през последното тримесечие са намалели драстично, отчитат от националната асоциация за управление на покупките (Nevi). За бизнеса тя е най-точният барометър от 1956 година насам. Анализите и препоръките на асоциацията винаги са се разглеждали комплексно в контекста на пазара извън пределите на Нидерландия чак отвъд Океана.

Снимка: Аудиовизуална служба на ЕК

Мениджърите винаги са се ориентирали за ставащото и накъде върви пазара по специален индекс, който отразява активността. Критичната точка е показател от 50,0 – под тази граница означава, че бизнес климатът е влошен за цялата индустрия, разяснява ежедневникът „Де Тейд“.

За последните два месеца този индекс показвал съответно 47.0 и 48.2 пункта, което давало знак, че тъмните облаци над нидерландската индустрия и условията за правене на бизнес продължават да се влошават.

Причините за слабото търсене не са само вътре в страната. Ключов фактор е и бизнес климатът в съседна Нидерландия, а ситуацията с автомобилния концерн Volkswagen също се отразяват негативно върху цялостните резултати на съседската индустрия.

Икономистите никак не са оптимисти, че тежката ситуация ще се оправи близко време. Според  Алберт Ян Суорт от ABN Amro, спадът се дължи на слабото търсене и не се очаква подобрение до края на есента.

Тежката ситуация в нидерландската индустрия се потвърждава и с данни от националната статистика. Според CBS този спад се вижда, че е започнал от преди година.

Според ABN Amro не е без значение и резултатът от изборите в САЩ, след като Доналд Тръмп обяви в предизборната надпревара високи вносни мита, които ще засегнат и холандския износ.

Европейската комисия вече търси решения и ако Тръмп бъде преизбран, ще иска да преговаря с него, така че той да отслаби вносните мита върху европейските продукти. Накратко, резултатите от изборите са важни за холандската индустрия и международната търговия, отбелязва „Де Тейд“.

За индустриалците в ниската земя освен ситуацията в съседна Германия, следят с тревога и политиката на новия кабинет, който наскоро обяви, че ще готви реорганизация и рестриктивна политика по отношение на трудовите мигранти. Ако това се случи – това допълнително ще усложни работата на бизнеса с оглед на недостига на работна ръка. В момента на пазара са обявени 400 000 свободни места и се очаква тази бройка да не намалее през следващите години.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Германия и Нидерландия на различни полюси за трудовата миграция

В Нидерландия има глад за кадри както за общи работници, така и сред водещите технологични компании, които са готови да приема с отворени обятия най-добрите специалисти от всички краища на света.

Трудовите мигранти са най-многобройни в селското стопанство, градинарството, дистрибуторските центрове, строителството, логистиката, хранително-вкусовата промишленост и металургичния сектор. Повечето източноевропейци са директно наети от местни фирми, а една по-малка част чрез агенция по заетостта или чрез HR агенции, които оперират локално в съответните страни.

Само за строителния сектор ще са нужни над 60 000 нови работници през следващите 3 години, съобщи Икономическият институт по строителство на страната. Засега обаче вопълът на нидерландския бизнес оставка като глас в пустиня.