Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 29 ноември 2024 г.

Европейците искат да виждат повече ВЕИ проекти и чисти технологии

Възобновяемата енергия, инвестициите в енергийна инфраструктура и чисти технологии трябва да бъдат приоритети за европейските институции. 

Снимка: Аудиовизуална служба на ЕК

Това показва проучване на „Евробарометър“, което излиза точно в седмицата когато е одобрен екипът от втория мандат на Урсула фон дер Лайен начело на ЕК, а Антонио Коща сменя на поста председател на Съвета на ЕС Шарл Мишел.

Графики "Евробарометър"

Според проучването, в което европейците, дават най-голямо доверие в ЕС от 2007 г. насам, приоритетни политики в близко бъдеще трябва да бъдат околната среда, изменението на климата, насърчаването на конкурентоспособността, отбраната и миграцията.


По две от темите - конкурентоспособност и миграция, гражданите и председ
ателят на Европейската комисия имат са единомислие, ако се съди от изслушването на фон дер Лайен пред депутатите в Страсбург по време на последната ноемврийска сесия.

Oще по темата

Според европейците сигурността и отбраната (33%) следва да бъдат основната приоритетна област за действията на ЕС в средносрочен план, следвана от миграцията (29%), икономиката (28%), климата и околната среда (28%) и здравеопазването (27%).

В същото време 44% от европейските граждани смятат, че гарантирането на мир и стабилност ще има най-голямо положително въздействие върху живота им в краткосрочен план, следвано от осигуряването на храна, здравеопазване и промишлени доставки в ЕС и управлението на миграцията (и двете по 27%).

На въпрос как определят състоянието на европейската икономика, анкетираните са заявили, че плавно се подобрява от есента на 2019 г. насам.  Половината от тях смятат, че европейското икономическо положение ще остане стабилно през следващите 12 месеца.

Смяна на караула на върха в Съвета на ЕС

Конкурентоспособност и по-голяма сигурност – същите приоритети като послание прозвучаха и по време на предаването на караула от Шарл Мишел на Антонио Коща. Подобно на гражданите на ЕС отиващият си председател на ЕС завеща на наследника си да работи за по-конкурентна Европа с много иновационни проекти и да продължава политиката по укрепване на отбраната и сигурността. А диалогът с останалата част от света да се превърне в основен лост за постигане на политиките. 

"Скъпи Антонио, ние седим на масата на Съвета в продължение на много години като колеги, като приятели. За съжаление, нито вие, нито аз имаме кристална топка, за да идентифицираме предизвикателствата, които предстоят. Но от сърце се надявам, че следващите няколко години ще бъдат по-малко бурни от предишните. И да, надявам се, че единството ще бъде налице“, бяха последните думи на Шарл Мишел на върха на Съвета на Европа.

Сред първите приоритети на новата Европейска комисия ще бъде изготвяне на "компас" за конкурентоспособността на европейската икономика, за да се преодолее изоставането в областта на иновациите спрямо САЩ и Китай, да се повиши сигурността и независимостта, и да се постигне декарбонизация, заяви Урсула фон дер Лайен.  По отношение на Европейския зелен пакт тя обърна внимание, че „ние трябва и ще запазим хода на изпълнение на неговите цели“. 

Председателят се ангажира да представи споразумение за чиста промишленост, да започне стратегически диалог за бъдещето на европейската автомобилна индустрия, да продължи да работи за конкурентоспособна кръгова икономика и за създаването на европейски съюз за спестявания и инвестиции.